Jednym z istotniejszych zadań jakie ma do wykonania HRowiec jest onboarding, czyli wdrożenie nowoprzyjętego pracownika w danej organizacji do objęcia nowego stanowiska.
Onboarding polega na przygotowaniu pracownika do objęcia nowego stanowiska. Istotą jest zorganizowanie pracownika do wykonywania nowych obowiązków i zadań, w sposób pozwalający na zapewnienie efektywnej pracy.
Geneza onboarding
Zmotywuj nowego pracownika. Poświęć 30 minut i zdobądź nowe umiejętności. Biznes-Firma poleca szkolenie »
Nazwa pochodzi z angielskiego „on board” czyli „na pokładzie”. Większość specjalistów HR uważa, że wdrożenie pracownika do nowej firmy, bądź też nowego stanowiska, to jedno z największych wyzwań zawodowych, jakie stawiane są osobie w toku rozwoju kariery. Im lepiej osoba taka się zaaklimatyzuje, tym lepiej, efektywniej i wydajniej będzie pracować. Z tego powodu polityka onboardingu staje się tak istotna.
Dobrze skonstruowany program przygotowawczy, którego zadaniem jest wdrożenie nowego pracownika w funkcjonowanie firmy, zapoznanie go z jej kulturą, wartościami oraz zasadami w niej panującymi, to podstawa dobrego onboardingu.
Jak poprawnie przeprowadzić onboarding
O efektywności onboardingu świadczy przede wszystkim znalezienie odpowiedniej osoby, która idealnie wpasuję się w kulturę oraz wartości danej organizacji. Ten proces swój początek ma już na etapie rekrutacji. Odpowiedni opis stanowiska i poinformowanie kandydata o tym jak wygląda praca oraz zbadanie czy posiada on odpowiednie predyspozycje do wykonywania tej pracy, pozwolą uniknąć rozczarowania nowo przyjętego pracownika oraz przyszłego pracodawcy.
Ważne jest by już na tym pierwszym etapie sprawdzić czy dana osoba posiada cechy osobowości, które pozwalałyby integrować się z firmą i efektywnie współpracować z innymi. Istotne jest oczywiście to, by pracodawcy dobierali odpowiedni program szkoleń oraz poświęcili pracownikowi czas na dookreślenie celów do zrealizowania na danym stanowisku.
Pracownicy rzucani na głęboką wodę, bez przygotowania, nie są pewni czy poprawnie wykonują swoje zadania oraz spełniają oczekiwania przełożonego i zamiast się rozwijać, skupiają się na tym, by nie popełnić błędu.
Każdy ma świadomość tego, że początki w nowej pracy nie są proste, lecz ułatwienie nowej osobie wejścia w struktury firmy będzie korzystne i przyniesie profity dla obu stron. On bording może mieć w tym kontekście wpływ na nasz biznes. Brak czasu dla nowo przyjętych pracowników może prowadzić do tego, że będą potrzebowali więcej czasu na wdrożenie się, a co za tym idzie korzyści dla firmy będą przynosili później. Co więcej brak odpowiedniego programu przygotowawczego może prowadzić do szybkiej utraty nowo pozyskanego pracownika.
Ile powinien trwać on boarding?
Oczywiście jest to kwestia indywidualna i zależna od różnych czynników. Tak naprawdę pracownika uznaje się za wdrożonego do pracy wówczas, gdy jest on w stanie samodzielnie wykonywać obowiązki oraz radzić sobie z sytuacjami nieprzewidywalnymi.