Pomoc de minimis udzielana jest na podstawie ordynacji podatkowej. Jest ona zaliczana do pomocy publicznej w zakresie podatków. Kiedy i w jaki sposób przedsiębiorcy będą mogli z niej skorzystać?
Przedsiębiorca może uzyskać ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, jako pomoc de minimis, na własny wniosek, jeśli sumaryczna kwota takiego wsparcia przez 3 kolejne lata podatkowe nie przekroczy 200 tys. euro.
Czym jest pomoc de minimis
Wspólnotowe akty prawa określają zakres i zasady udzielania pomocy w ramach zasad de minimis. Jest to rodzaj pomocy, której udzielenie wiąże się z koniecznością spełnienia przez przedsiębiorcę najmniejszej liczby warunków. Nazwa pomocy de minimis wywodzi się z prawa rzymskiego, od stwierdzenia „de minimis non curat lex” - „prawo nie troszczy się o drobiazgi”.
Pomoc de minimis polega na udzieleni ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przez organ podatkowy na wniosek podatnika, który prowadzi własną działalność gospodarczą. We wniosku musi on uzasadnić chęć uzyskania takiego wsparcia, ważnym interesem własnym lub interesem publicznym. Podatnik musi być objęty zakresem pomocy de minimis i nie mógł w przeszłości wykorzystać dopuszczalnego limitu takiego wsparcia.
Na podstawie prawa wspólnotowego uznaje się, że można udzielić pomocy de minimis bez konieczności uzyskania jej akceptacji w UE, ponieważ nie spowoduje ona zakłócenia konkurencji na rynkach krajowych i zagranicznych, z uwagi na swoją znikomość.
Jak można skorzystać z pomocy de minimis?
Pomoc de minimis udzielana jest dla podmiotów, które nie funkcjonują w branżach wykluczonych ze wsparcia. Wśród nich wymienia się podmioty gospodarcze działające w sektorach:
- rybołówstwa i akwakultury,
- produkcji podstawowej produktów rolnych, określonych w załączniku I do Traktatu,
- przetwórczym i wprowadzania do obrotu produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu w określonych przepisami prawa przypadkach,
- węglowym,
- transportu towarowego (w przypadku chęci nabycia pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego).
Dodatkowo z grona podmiotów gospodarczych wykluczonych z pomocy de minimis, wykluczono przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.
Firma może uzyskać pomoc de minimis do wysokości dopuszczalnego limitu - 200 tys. euro w okresie kolejnych 3 lat podatkowych.