Zakup samochodu firmowego może zostać zrealizowany z wykorzystaniem zewnętrznych źródeł finansowania. Najczęściej to firmy z sektora MŚP stosują przy tym kredyty samochodowe zaciągane w licznych bankach w Polsce. Jak wygląda w takim przypadku procedura kredytowa?
Kredyt samochodowy zwykle jest niżej oprocentowany od innych kredytów, pozwalających na sfinansowanie zakupu pojazdu na firmę. Pozwala on również na odniesienie korzyści podatkowych.
Krok pierwszy - analiza potrzeb
Nie można iść do pierwszego lepszego banku i podpisać umowy kredytowej umożliwiającej sfinansowanie zakupu auta firmowego. W pierwszej kolejności właściciel przedsiębiorstwa powinien sprecyzować, jaki samochód go interesuje. Czy ma to być auto osobowe czy dostawcze, jakiej marki i w jakiej cenie. Kredytem bankowym można sfinansować zarówno zakup samochodu nowego, wprost z salonu, jaki samochodu używanego - z komisu lub sprzedawanego przez osobę prywatną. Należy tylko znaleźć odpowiednią ku temu ofertę finansową.
Banki mogą mieć dla przedsiębiorców różne oferty kredytów na zakup samochodu firmowego. Zdecydowana większość instytucji finansowych działających na naszym rodzimym rynku będzie mogła zaoferować taki produkt klientowi firmowemu.
Krok drugi - Procedura kredytowania
Przygotowując wszystkie dokumenty potencjalnie potrzebne przy realizacji procesu kredytowego, jeszcze przed pójściem na spotkanie do banku, można przyspieszyć procedurę udzielenia kredytu firmowego. Firma powinna zabrać ze sobą:
- dokumenty rejestrowe firmy - w tym dokument nadania numeru NIP i REGON
- zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami do Urzędu Skarbowego
- zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami składek do ZUS
- dokumenty potwierdzające dochody firmy
- dokumenty potwierdzające wielkość majątku firmowego
Zaciągając kredyt samochodowy w banku musimy mieć świadomość, że konieczne będzie jego zabezpieczenie. Najczęściej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu do czasu spłaty kredytu widnieje jako właściciel lub współwłaściciel dany bank. Klient musi ponadto ustanowić zabezpieczenie kredytu w postaci cesji praw z umowy ubezpieczenia Autocasco.
Bank na podstawie zaprezentowanych dokumentów, zwłaszcza dochodowych, wyliczy zdolność kredytową przedsiębiorcy i wyda decyzję kredytową.
Kredyt samochodowy jest z tego względu korzystniejszy od innych ofert kredytów - gotówkowych czy obrotowych, że pozwala on na zaliczenie do kosztów podatkowych:
- opłat związanych z udzieleniem kredytu
- odsetek od kredytu
- odpisów amortyzacyjnych
Takie korzyści podatkowe przedsiębiorca osiągnie, jeśli jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a uzyskane od banku środki finansowe rzeczywiście przeznaczy na zakup samochodu firmowego.