Kredyt inwestycyjny dla firmy pozwala na realizację planów inwestycyjnych, określonych we wniosku kredytowym. Najczęściej warunkiem podstawowym udzielenia kredytu inwestycyjnego przez bank będzie przedstawienie biznesplanu oraz pewnego zabezpieczenia spłaty zobowiązania kredytowego.
Podejmowanie inwestycji w toku działalności przedsiębiorstwa, nakierowane jest na jego rozwój. Inwestycja może dotyczyć zakupu nowej technologii, produkcji maszyn i urządzeń, czy wybudowania nowej hali produkcyjnej.
Niezależnie od charakteru inwestycji, do jej przeprowadzenia konieczne jest posiadanie środków finansowych. Jeśli firma nie ma własnych środków na ten cel, może ubiegać się o udzielenie kredytu inwestycyjnego. Jak tego dokonać?
Czym różni się kredyt inwestycyjny od innych kredytów?
Kredyt inwestycyjny kierowany jest do firm, które poszukują możliwości pozyskania z zewnątrz kapitału na realizację konkretnego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Kredyt inwestycyjny po przyznaniu przez bank może być wydatkowany na inwestycje, których celem jest zwiększenie majątku trwałego przedsiębiorstwa. Kredyt może zostać wydatkowany m.in. na:
- zakup nieruchomości,
- zakup pojazdów czy urządzeń,
- pozyskanie nowoczesnych technologii.
- zakup linii technologicznych,
- budowę nieruchomości,
- remonty czy modernizacja istniejących budynków i obiektów,
- inne inwestycje w środki trwałe.
Weź 0,5 mln zł na dowolny cel. Biznes-Firma poleca kredyt BZ WBK »
Może on pokryć całość lub część kosztów związanych z inwestycją. Niekiedy bank udzielający kredytu inwestycyjnego umożliwia przedsiębiorcy za jego pośrednictwem spłatę wcześniejszych kredytów.
Ważne dla przedsiębiorcy będzie to, że część odsetkową rat kredytu inwestycyjnego firma będzie mogła wliczyć w koszty uzyskania przychodu z działalności.
Na ekologię i innowację
Część banków w Polsce umożliwia ubieganie się o kredyty inwestycyjne na preferencyjnych warunkach. Mowa tu o kredytach przeznaczonych na rozwój innowacyjnych technologii czy inwestycjach proekologicznych, np. w wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W przypadku tego rodzaju kredytów inwestycyjnych, środki pochodzące z nich mogą być wykorzystane tylko i wyłącznie na realizację celów określonych przez kredytobiorcę we wniosku kredytowym.
Jak otrzymać kredyt inwestycyjny?
Firma chcąca uzyskać kredyt inwestycyjny przede wszystkim musi posiadać zdolność kredytową, mieć pozytywną historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej oraz złożyć wniosek o kredyt w wybranym banku. Kredyty inwestycyjne kierowane są do wszystkich małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw, a nawet rolników. W wielu bankach wymogiem uzyskania kredytu będzie też posiadanie pewnego stażu na rynku. Firma musi na przykład istnieć na rynku co najmniej od 6 czy 12 miesięcy. Często też wymagane jest przedstawienie zabezpieczenia spłaty kredytu, w formie:
- Poręczenia,
- Gwarancji,
- Blokady środków na rachunku bankowym,
- Cesji praw z ubezpieczenia,
- Cesji praw z umów,
- Zastawu rejestrowego,
- Przewłaszczenia na zabezpieczenie,
- Weksla in blanco.
- Finansowanie dłużne
- Finansowanie bezzwrotne
- Finansowanie kapitałowe
Finansowanie dłużne podlega zwrotowi w całości, czasem również z odsetkami, w określonym momencie w przyszłości.
Co do zasady wyróżnia się cztery rodzaje takiego finansowania:
- kredyty i pożyczki
- emisja obligacji i innych papierów dłużnych
- leasing
- faktoring
Zalety finansowania dłużnego:
- może zostać przeznaczone generalnie na dowolny cel (w tym również na finansowanie bieżącej działalności firmy)
- korzyści podatkowe, wynikające z możliwości traktowania odsetek jako kosztów
- brak ingerencji w udziały firmy
- uproszczone procedury uzyskania finansowania
- elastyczne formy zabezpieczenia
- łatwo i szybko dostępne
Finansowanie bezzwrotne, czyli potocznie mówiąc dotacja z funduszy unijnych, to środki udzielane bezpłatnie i bezzwrotnie na realizację określonego celu.
Zalety finansowania bezzwrotnego:
- poprawia sytuację kapitałową przedsiębiorcy
- poprawia wiarygodność kredytową przedsiębiorcy
- zwykle wymaga niskiego wkładu własnego
- pozwala na rozwój firm (nawet tych nowych)
Wsparcie kapitałowe udzielane jest firmom, których pomysł na biznes zyska uznanie zespołu inwestycyjnego funduszu kapitałowego.
Zalety finansowania kapitałowego:
- możliwość pozyskania bardzo dużych środków (dofinansowanie od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów euro)
- elastyczność i mniejsze nakłady administracyjne (inwestor udostępnia swoją infrastrukturę)
- finansowanie często ryzykownych pomysłów biznesowych
- poufność przekazywanych informacji (nie ma konieczności publikacji raportów itp.)
- wejście inwestora poprawia wizerunek firmy
- poprawia dostęp do innych form finansowania
- Dotacja z urzędu pracy
- Dotacja z funduszy UE
- Preferencyjny kredyt
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i nie dysponujesz własnymi środkami lub masz ich naprawdę niewiele, możesz postarać się o środki z Urzędu pracy. W tym celu powinieneś się udać do Powiatowego Urzędu Pracy w Twoim regionie.
Aby otrzymać dofinansowanie unijne sugerujemy kontakt z Centralnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich lub z punktem informacyjnym w regionie, w którym biznes ma być prowadzony.
Pamiętaj, aby otrzymać dofinansowanie unijne musisz mieć wkład własny. Polecamy następujące możliwości:
Kontakt z CPIFE - poprzez witryne internetowąKontakt z regionalnym punktem informacyjnym - listaPomoc eksperta - kliknij by wysłać bezpłatne zapytanieFinansowanie dłużne będziesz musiał zwrócić w całości w formie gotówki lub przedmiot takiego finansowania nie będzie Twoją własnością (w przypadku leasingu) lub Twoje zyski uzależnione będą od wyboru firmy pośredniczącej w zawieraniu transakcji z klientami (w przypadku faktoringu), a co za tym idzie jej klientów.