
Faktura korygująca pozwala na poprawienie błędów, jakie zawierała poprzednia faktura VAT. Można ją sporządzić jako zbiorczą fakturę korygującą. Jakie elementy powinna wówczas uwzględniać?
Faktura korygująca sporządzana jest w podobny sposób, jak korekta jednej faktury, a wystawiana jest w związku z potrzebą korekty większej ilości transakcji.
Podstawa prawna dla zbiorczej faktury korygującej
Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o VAT wskazuje, że istnieje możliwość wystawienia jednej faktury korygującej dla jednej lub większej ilości transakcji, jak i do wszystkich transakcji dla jednego odbiorcy. W przypadku zbiorczej korekty mamy do czynienia ze zbiorczą fakturą korygującą.
Przy jej wystawianiu przedsiębiorca w dokumencie tym powinien uwzględnić wszystkie dane typowe dla zwykłej faktury korygującej.
Konstrukcja zbiorczej faktury korygującej
Jeśli istnieje potrzeba wystawienia zbiorczej faktury korygującej, to powinna ona zawierać:
- oznaczenie „Korekta” lub „Faktura korygująca”;
- kolejny numer;
- datę wystawienia;
- wszystkie dane zawarte na fakturze, której dotyczy, tj. datę wystawienia, numer, imiona i nazwiska oraz nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług wraz z adresami, numery NIP, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usług, datę otrzymania całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności opodatkowanych VAT, o ile data ta różni się od daty wystawienia faktury i została określona;
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;
- przyczynę dokonywanej korekty;
- odpowiednią kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego, podzieloną na kwoty poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej, o ile korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwotę podatku należnego fiskusowi;
- prawidłową treść korygowanych pozycji.
Kiedy wystawiana jest zbiorcza faktura korygująca?
Na ogół istnieje potrzeba wystawienia zbiorczej korekty faktur, jeśli na przykład przedsiębiorca zdecyduje się udzielić kontrahentowi lub klientowi opustu lub obniżki cen na wszystkie dostawy towarów i usług z danego okresu rozliczeniowego. Podatnik w takiej sytuacji ma prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej uprzednio fakturze. Musi jednak mieć potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę.