Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA złożona już w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych może podlegać korekcie, jeśli płatnik stwierdzi nieprawidłowości. Jakie terminy korekty obowiązują w takim przypadku?
Zarówno przedsiębiorca, jak i sam ZUS może dokonać korekty deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Polega ona z perspektywy płatnika na złożeniu ponownie formularza ZUS DRA, ale z poprawnymi danymi.
Deklaracja ZUS DRA
Spośród różnych deklaracji, jakie pracodawcy składają w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), na uwagę zasługuje ZUS DRA. Formularz ten wykorzystywany jest do rozliczenia składek ZUS oraz wypłaconych przez płatnika w danym miesiącu zasiłków, podlegających zaliczeniu na poczet składek. Deklarację należy przekazać bezpośrednio do wskazanej przez ZUS jednostki organizacyjnej, w terminie ustalonym dla rozliczania składek.
Konieczność korekty
Jeśli okaże się, że płatnik stwierdza nieprawidłowości w ZUS DRA, zobowiązany jest do złożenia korekty. Ma ona postać nowego dokumentu ZUS DRA, ale zawierającego wszystkie prawidłowe, zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy informacje.
Również ZUS we własnym zakresie, zgodnie z art. 48b ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 roku, może skorygować błędy stwierdzone w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i w imiennych raportach miesięcznych.
Od 1 stycznia 2015 roku płatnik składek nie musi sprawdzać prawidłowości danych zawartych w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych dotyczących danego roku kalendarzowego. Jeśli jednak ZUS stwierdzi nieprawidłowości w przekazanych dokumentach rozliczeniowych, należy sporządzić korektę.
Terminy korekty ZUS DRA
Przedsiębiorca powinien złożyć korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w następujących terminach:
- 7 dni liczonych od momentu stwierdzenia nieprawidłowości przez siebie lub otrzymania zawiadomienia z ZUS-u o ich stwierdzeniu,
- nie później niż w terminie 7 dni od chwili uprawomocnienia się decyzji ZUS o istnieniu nieprawidłowości, jeśli właśnie z niej wynika konieczność korekty danych,
- nie później niż w terminie 30 dni od chwili otrzymania protokołu kontroli, jeśli konieczność dokonania korekty deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA wynikała ze stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w toku działań kontrolnych.
Nieprawidłowości stwierdzone w ZUS DRA zobowiązują przedsiębiorcę do złożenia wyłącznie tej deklaracji z poprawnymi danymi, w formie korekty. Jeśli jednak błędy wystąpią w imiennych raportach miesięcznych, dołączonych do deklaracji rozliczeniowej, należy złożyć komplet dokumentów rozliczeniowych korygujących.