Inwestycje w rozwój działalności gospodarczej powinny zapewniać maksymalizację dochodów w danej perspektywie czasowej, o ile będą trafne i dobrze przemyślane. W jaki sposób przedsiębiorca powinien finansować rozwój firmy?
Finansowanie inwestycji rozwojowych ze środków wewnętrznych jest uzasadnione, jeśli firma dysponuje wystarczająco wysokim kapitałem dla równoległej realizacji celów operacyjnych. W innym przypadku lepiej skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania.
Z środków własnych
Mogłoby wydawać się, że najlepiej na inwestycje w poszerzenie działalności, zakup środków trwałych czy na rozwój nowoczesnych technologii, wykorzystywać nadwyżki finansowe wypracowane w firmie. Niemniej, nie zawsze takie działanie będzie uzasadnione pod względem ekonomicznym.
Małe i średnie przedsiębiorstwa mają ograniczone możliwości finansowania zewnętrznego inwestycji, zwłaszcza, jeśli ich staż rynkowy nie jest dłuższy niż 12 miesięcy.
Jeśli firmy z sektora MSP przeznaczą znaczną część bieżącego kapitału na cele inwestycyjne, na cele operacyjne może im zabraknąć środków finansowych i będą zmuszone do zamknięcia działalności. Z tego względu lepszym rozwiązaniem jest sfinansowanie inwestycji przy udziale lub w całości z zewnętrznych źródeł.
Różne typy finansowania inwestycji
Inwestycje w rozwój firmy mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem źródeł finansowania zewnętrznego lub wewnętrznego. Aby wybrać najbardziej optymalny sposób sfinansowania rozwoju przedsiębiorca należy wziąć pod uwagę:
- specyfikę potrzeb rozwojowych firmy,
- historię finansowania uprzednio realizowanych inwestycji,
- dostępność zewnętrznych źródeł finansowania
- politykę instytucji finansowych,
- ogólną sytuację gospodarczą kraju, m.in. poziom głównych stóp procentowych.
Banki i inwestorzy prywatni czy instytucjonalni chętniej inwestują w standardowe inwestycje, niż inwestycje innowacyjne, których efekty trudno przewidzieć i zmierzyć. Inwestycje przeprowadzane są w ruchomości i nieruchomości, niezbędne do długofalowego rozwoju firmy i jej bieżącej działalności oraz do zdobywania kolejnych rynków.
Firmy zaliczane do sektora MSP mogą finansować inwestycje z:
- środków własnych,
- kredytów bankowych,
- leasingu,
- środków inwestorów prywatnych i instytucjonalnych,
- bezzwrotnych dotacji ze środków krajowych i unijnych,
- preferencyjnych pożyczek z funduszy strukturalnych UE.
Większe przedsiębiorstwa, realizujące inwestycje w swój długofalowy rozwój mogą finansować je za pośrednictwem:
- Giełdy,
- Funduszy private equity,
- Funduszy venture capital,
- Aniołów biznesu.