W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), od 1 stycznia 2018 roku rozgraniczono przychody z zysków kapitałowych oraz pozostałe przychody z działalności. Pojawia się przy tym pytanie - jak je rozliczać?
Zmiana przepisów ustawy o CIT rozgraniczyła przychody spółek na przychody z zysków kapitałowych oraz na pozostałe przychody z działalności. Rodzi to problemy z alokacją kosztów bezpośrednich i pośrednich.
Rozdzielenie przychodów dla spółek
Od początku 2018 roku spółki w Polsce mają obowiązek rozdzielania swoich przychodów na przychody podstawowe, pozyskiwane m.in. ze sprzedaży towarów, jak i na przychody kapitałowe. Do poszczególnych przychodów należy przyporządkować koszty: bezpośrednie i pośrednie, czyli takie, które są związane z funkcjonowaniem spółki.
W zakresie przychodów kapitałowych znajdują się przychody z:
- dywidend,
- zbycia lub umorzenia udziałów bądź akcji,
- sprzedaży wierzytelności,
- niektórych praw majątkowych,
- uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych,
- papierów wartościowych,
- niektórych pochodnych instrumentów finansowych.
Spółka osiągająca takie przychody musi też przypisywać do nich koszty.
Rozliczenie dywidendy
Dywidendy jako źródło przychodu kapitałowego spółki, zawsze były rozliczane, biorąc pod uwagę przychód, a nie dochód. Obecnie również podatnik nie powinien uwzględniać przychodów z tytułu tych dywidend w kalkulacji proporcji dla alokacji kosztów pośrednich do działalności opodatkowanej i zwolnionej. Taka zasada dotyczy zarówno tych dywidend, które są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem, jak i zwolnionych.
Przychody z dywidend, a więc i wszystkie inne przychody kapitałowe nie powinny być uwzględniane w kalkulacji proporcji dla alokacji kosztów pośrednich do źródła przychodów z zysków kapitałowych oraz przychodów z pozostałej działalności. Koszty związane z przychodami w spółce muszą być rozliczane wyłącznie w związku z opodatkowaniem przychodów kapitałowych i pozostałych, których dotyczą.