Kapitał spółki tworzą wkłady własne wspólników oraz kapitały obce pozyskiwane z zewnątrz, np. z kredytów bankowych. Jak spółka ma starać się o otrzymanie prywatnego wkładu kapitałowego, pozwalającego na rozwój jej działalności gospodarczej czy zrealizowanie zaplanowanych inwestycji?
Prywatny wkład kapitałowy można pozyskać dla swojego biznesu w formie pieniężnej lub niepieniężnej. Rodzi on skutki prawne, np. konieczność zmiany umowy spółki u notariusza oraz pociąga za sobą obowiązek opłacenia podatku VAT i PCC.
Pochodzenie wkładu kapitałowego
Wkład kapitałowy prywatny pochodzi od wspólników spółek i może mieć różną postać. Może to być:
- wkład pieniężny
- aport, tj. wkład niepieniężny, w postaci rzeczy lub praw
- inne świadczenia na rzecz spółki, w tym praca i usługi wspólnika
Pozyskiwanie prywatnego wkładu kapitałowego do swojego biznesu może wiązać się z pewnymi ograniczeniami prawnymi. Trzeba mieć również świadomość, że wywołuje to pewne konsekwencje podatkowe po stronie spółki.
Ograniczenia prawne
Wnoszenie wkładów do spółek nie może odbywać się w sposób nieograniczony. Kodeks spółek handlowych reguluje takie czynności prawnie, wskazując, że:
- Jeśli komplementariuszem jest spółka z o.o. lub spółka akcyjna, a komandytariuszem wspólnik tej spółki, to jego wkład nie może stanowić jego udziału w spółce z o.o. lub akcje tej spółki akcyjnej.
- Zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy jej powstaniu nie są wkładem komandytariusza do spółki, o ile wartość innych jego wkładów do spółki nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej.
W przypadku, gdy pozyskanie prywatnego wkładu kapitałowego do spółki, powoduje podwyższenie wkładu kapitałowego, wymaga to dokonania zmiany umowy spółki komandytowej w formie aktu notarialnego. Wpis zmiany umowy w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego ma charakter deklaratoryjny.
Skutki podatkowe
Dokonanie podwyższenia wkładu kapitałowego za pośrednictwem pozyskania prywatnego wkładu kapitałowego - pieniężnego lub niepieniężnego, nie jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Należy jednak opłacić VAT, gdy wniesienie wkładu rzeczowego ma postać odpłatnego zbycia. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę przedmiot wkładu. Dodatkowo, wnisienie wkładu kapitałowego do spółki powoduje pojawienie się obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. Płatnikiem jest notariusz, u którego podpisywana jest zmiana w umowie spółki. Pobiera on od spółki należny podatek w wysokości 0,5 proc. wartości podwyższonego wkładu kapitałowego.