
Prawem pracownika wynikającym z Kodeksu pracy jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Każda osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy może skorzystać z takiego wolnego w odpowiednim wymiarze. Czasem jednak pracownik z różnych względów nie bierze przysługującego mu urlopu. Jak pracodawca może skutecznie poinformować podwładnego o obowiązku wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego?
Ustnie lub pisemnie - w taki sposób pracodawca może poinformować pracownika o konieczności wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego.
Prawo do wypoczynku
Prawo do pierwszego urlopu, w roku kalendarzowym, w którym pracownik podjął pracę, przysługuje z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:
- 20 dni dla pracownika ze stażem pracy krótszym niż 10 lat,
- 26 dni dla pracownika ze stażem pracy dłuższym niż 10 lat.
Do okresu pracy w tym przypadku wlicza się też okres odbywania edukacji:
- maksymalnie 3 lata przy uczęszczaniu do szkoły zasadniczej lub zawodowej,
- nie więcej niż 5 lat średniej szkoły zawodowej,
- 5 lat średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych,
- 4 lata średniej szkoły ogólnokształcącej,
- 6 lat szkoły policealnej,
- 8 lat szkoły wyższej.
Okresy nauki się nie sumują, a pracownikowi doliczany jest do stażu urlopowego najwyższy możliwy wymiar okresu edukacji.
Konieczność udzielenia urlopu
Wzięcie urlopu wypoczynkowego nie jest dla pracownika opcjonalne. W każdym roku musi on skorzystać z urlopu, a pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu w roku kalendarzowym, w którym zatrudniony uzyskał prawo do określonego wymiaru dni wypoczynku.
Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań do tego, aby jego podwładni wykorzystali przysługujący im urlop. W art. 168 Kodeksu pracy założono, że urlop niewykorzystany w terminie do końca roku kalendarzowego pracodawca powinien udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku. Jeśli nie zrobi tego, a Państwowa Inspekcja Pracy wykaże nieprawidłowości w tym zakresie, grozi mu kara grzywny. Może ona zostać nałożona w wysokości od 1 do 30 tys. zł.
Jak poinformować pracownika o zaległym urlopie?
W każdym roku do wiadomości pracowników pracodawca powinien podać plany urlopowe. Plany te najczęściej zakładają udzielenie pracownikowi urlopu zgodnie z terminem, o który wnioskował.