Uzyskanie dotacji podmiotowej lub przedmiotowej rodzi po stronie beneficjenta konieczność jej rozliczenia pod względem podatkowym, zarówno w zakresie podatku VAT, jak i podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak tego dokonać?
Dotacja może być klasyfikowana jako przychód z działalności gospodarczej, choć przy spełnieniu odpowiednich warunków, nie będzie ona opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dotacja w świetle przepisów podatkowych
Dotacja jest bezzwrotną pomocą finansową udzielaną ze środków organizacji, instytucji itp. Wyróżnić można dotacje podmiotowe, udzielane beneficjentom ze względu na rodzaj prowadzonej przez nich działalności, oraz dotacje przedmiotowe, udostępniane na wytwarzane przez jednostkę produkty, sprzedawane towary lub świadczone usługi. Z dotacji finansowane są określone przedsięwzięcia, projekty czy prowadzenie bieżącej działalności, jeśli w roli jednostki dotowanej występuje przedsiębiorca.
W przepisach dotyczących podatku dochodowego wskazano, że pieniądze i wartości pieniężne otrzymywane przez podatnika są jego przychodami. W ten sam sposób można definiować dotację.
Skutki podatkowe otrzymania dotacji
W art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej, w przypadku gdy wiążą się z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Natomiast jeśli dotacja została otrzymana celem pokrycia kosztów albo w postaci zwrotu wydatków innych niż środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, wówczas będzie stanowiła przychód.
Przykładem dotacji zaliczanej do przychodów są środki otrzymane przez przedsiębiorcę na sfinansowanie zakupu składników majątku innych niż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Jednocześnie nie musi to oznaczać, że dotacja zwiększy podstawę opodatkowania i stworzy obowiązek zapłaty podatku dochodowego.
Zwolnione z opodatkowania podatkiem PIT są:
- jednorazowe środki z Funduszu Pracy przyznawane przez starostę dla osoby bezrobotnej, przeznaczone na podjęcie działalności gospodarczej, w wysokości nie wyższej od 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia (na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy),
- dotacje finansowane z udziałem środków europejskich,
- środki otrzymane przez uczestników projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich,
- dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych.
Pomimo faktu, że dotacja może być zaliczana do grona przychodów, nie musi być opodatkowana podatkiem PIT.