Fundusze Private Equity i Venture Capital pozwalają na uzyskanie zewnętrznego źródła finansowania działalności firm innowacyjnych. Skąd takie fundusze czerpią w Polsce środki na swoją działalność? Dofinansowuje je m.in. Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK). Jak funkcjonuje KFK i z jakich środków finansowych realizuje swoje działania?
KFK dofinansowuje działalność funduszy VC i PE, które z kolei inwestują w działalność firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Czym jest KFK?
KFK to Krajowy Fundusz Kapitałowy Spółka Akcyjna, która jest pierwszym polskim funduszem skupiającym fundusze Venture Capital i Private Equity (VC/PE). Fundusz inwestuje w fundusze Venture Capital, które w dalszej kolejności udzielają wsparcia kapitałowego dla sektora MSP, w szczególności dla podmiotów innowacyjnych, o wysokim potencjale rozwojowym lub dla firm specjalizujących się lub chcących prowadzić działalność badawczo-rozwojową.
Krajowy Fundusz Kapitałowy rozpoczął swoją działalność 1 lipca 2005 roku na podstawie Ustawy o Krajowym Funduszu Kapitałowym. Jego twórcą jest rząd Rzeczypospolitej Polskiej, a 100-procentowym akcjonariuszem pozostaje Bank Gospodarstwa Krajowego. Celem powstania KFK było ograniczanie zjawiska luki kapitałowej, polegającego na niskiej podaży kapitału funduszy Venture Capital w segmencie MSP.
Szukasz finansowania dla swojej firmy?
Weź szybką gotówkę bez prowizji »
KFK wyszukuje z rynku zespoły zarządzające funduszami VC i PE, które mają najlepsze wyniki działalności przy realizacji celów biznesowych. Działanie to nakierowane jest na przekształcanie małych i średnich firm, dofinansowanych przez owe fundusze, w globalne przedsiębiorstwa. Do 2005 roku zapotrzebowanie na kapitał zgłaszane przez małe i średnie przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju było większe niż środki, które mogli zaoferować inwestorzy prywatni. Wsparcie ze strony KFK dla inwestorów przyczyniło się do zwiększenia szansy na pozyskanie kapitału przez przedsiębiorców.
KFK otrzymał na realizację swoich projektów dotację celową od Ministra Gospodarki, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz od Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Projekt KFK jest częścią obszaru tematycznego „Poprawa środowiska biznesowego i dostępu do kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw” w ramach priorytetu „Sektor prywatny” Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Projekt ma wspierać kapitał podwyższonego ryzyka - Venture Capital, a jego całkowita wartość wynosi 53 mln franków szwajcarskich.