Kredyt bankowy, dotacja z urzędu pracy lub z funduszy unijnych to przykładowe sposoby na sfinansowanie przedsięwzięcia franczyzowego.
Otwarcie własnego biznesu pod cudzą ale znaną w branży marką, czyli w ramach umowy franczyzowej, będzie znacznie łatwiejsze, niż uruchomienie go pod nową nazwą. Skąd wziąć pieniądze na start firmy, jeśli przedsiębiorca nie posiada wystarczających, własnych środków?
Umowa franczyzowa
Zawarcie umowy franczyzowej z franczyzodawcą uprawnia franczyzobiorcę do korzystania z nazwy handlowej, marki czy nawet z materiałów reklamowych przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Najczęściej za wszystkie przywileje, jakie otrzymuje młody przedsiębiorca, musi on wnieść opłatę wstępną oraz dokonywać okresowej opłaty. Koszty uruchomienia działalności w sieci franczyzowej z reguły są dużo niższe, niż koszty stworzenia własnej marki i rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, aczkolwiek trzeba mieć środki finansowe, aby móc im podołać.
Sposoby finansowania działalności franczyzowej
Najłatwiej jest pokryć wstępne koszty skorzystania z sieci franczyzowej z własnych oszczędności lub pożyczek od rodziny i przyjaciół. Opłaty regularne można zaś realizować z wypracowanego przez przedsiębiorstwo zysku.
Jeśli jednak przedsiębiorca nie ma możliwości skorzystania z własnych pieniędzy i rodzina nie jest w stanie go wspomóc przy rozpoczynaniu prowadzenia działalności franczyzowej, musi on znaleźć inny sposób na zdobycie pożądanej kwoty na opłatę podstawową. Koszty te można pokryć między innymi za pośrednictwem:
- Pozyskanej z Urzędu Pracy dotacji,
- Dotacji unijnej,
- Kredytu bankowego,
- Pożyczki gotówkowej z firmy pożyczkowej.
Aby móc pozyskać bezzwrotne dofinansowanie z Urzędu Pracy należy być przede wszystkim osobą bezrobotną, zarejestrowaną w Urzędzie Pracy.
Beneficjentami wsparcia mogą być osoby, które przez co najmniej 12 miesięcy utrzymają swoją działalność. Dodatkowo, można liczyć przy tym na doradztwo prawne i wsparcie biznesowe.
Możliwości finansowania rozpoczynania działalności gospodarczej stwarzają także dotacje unijne. Aby otrzymać dotację unijną trzeba złożyć odpowiedni wniosek i spełnić wszystkie wymagania formalne zapisane w warunkach danego programu operacyjnego.
Kredyt bankowy to bodajże najprostsza, po oszczędnościach, metoda na sfinansowanie biznesu franczyzowego. Nie wszystkie banki jednak banków oferują możliwość zaciągnięcia kredytu na pokrycie opłaty wstępnej franczyzowej.
Bank nie chce pożyczyć Ci środków na współpracę z franczyzodawcą? Biznes-Firma poleca gotówkę eBroker.pl: nawet 350 tys zł. bez prowizji, bez ZUS i US, bez zaświadczeń. Wypełnij formularz i sprawdź ile możesz otrzymać »