Innowacje w firmie mogą być finansowane ze środków własnych przedsiębiorcy, kredytów, czy kapitału zewnętrznego inwestora. Innowacyjne startupy z kolei często mogą liczyć na finansowane ze środków funduszy Venture Capital czy Aniołów Biznesu.
Młodzi przedsiębiorcy mający świetne, innowacyjne pomysły na startupy muszą zmagać się z niedofinansowaniem ich przedsięwzięć. Przez to często muszą nawet rezygnować z planów podjęcia własnej działalności gospodarczej. Niemniej, mając dobry biznesplan swojego start-upu mogą postarać się o finansowanie zewnętrzne. W jaki sposób?
Finansowanie na początkowym etapie rozwoju
Zacznij zarabiać wolne środki na rynku walutowym i inwestuj zyski w startupy. Biznes-Firma poleca IronFX »
Startupy utrudniony dostęp do finansowania za pośrednictwem kredytów bankowych. Jeśli taka możliwość jest ograniczona, ponieważ firma nie istnieje, albo ma zbyt krótki staż rynkowy, przedsiębiorca musi poszukać innego sposobu na sfinansowanie innowacji w swoim przedsiębiorstwie lub powstającej firmie. Jednym z takich narzędzi inwestycyjnych będzie wsparcie finansowe dla innowacyjnego stratupu ze strony funduszy Venture Vapital (jedna z odmian funduszy Private Equity). Pozwalają one na finansowanie projektów biznesowych, najczęściej wysoce innowacyjnych, na początkowym etapie rozwoju.
Nowatorskie przedsięwzięcia o dużym potencjale, ale i wysokim ryzyku inwestycyjnym mogą liczyć na zasilenie ze środków finansowych, jakimi dysponują fundusze typu Venture Capital. Tak pozyskane środki przez startup nie są równoznaczne z udzieleniem kredytu przez podmiot inny niż bank, bo fundusz inwestuje część udziałów w przedsiębiorstwie.
Bezpośrednia inwestycja w startupy może zostać przeprowadzona również przez tzw. Business Angel, czyli Anioła Biznesu, który bez pośrednictwa jakichkolwiek instytucji zewnętrznych pozyskuje udziały w firmie, inwestując w startup swoje prywatne środki.
Różnica pomiędzy Ventrure Capital a Business Angel
Venture Capital i Business Angels mają podobne wymagania w stosunku do przedsiębiorstw, które starają się o pozyskanie kapitału. Zasadnicza różnica polega na tym, że Venture Capital jest inwestorem instytucjonalnym, działającym w formie przedsiębiorstwa, które zarządza środkami obcymi.
Business Angel jest inwestorem prywatnym, który inwestuje własne oszczędności. Stąd też większy kapitał można uzyskać od funduszy Venture Capital.
To przekłada się również na wielkość inwestycji, w jaką skłonni są inwestować obaj inwestorzy (Anioł Biznesu dokapitalizuje raczej mniejsze przedsięwzięcie).
Trzeba jednak zaznaczyć, że Anioł Biznesu ma bardziej elastyczne podejście do inwestycji i inwestuje w firmę niekoniecznie ze względów finansowych.
Wsparcie ze strony Anioła Biznesu może na przykład wynikać z potrzeby bycia mentorem czy też przeżywania na nowo sukcesów z przeszłości, natomiast Venture Capital są zainteresowane tym, jak szybko firma, którą zamierzają dokapitalizować przyniesie im zyski. Koncentrują się one ściśle na ocenie inwestycji.
Ze względu na dużą różnorodność funduszy i ich zasoby kapitałowe, inwestorami mogą być zarówno instytucje finansowe, jak i osoby fizyczne. Także na polskiej giełdzie istnieje kilka podmiotów, które zajmują się inwestycjami typu Venture Capital. Potencjalnie każdy może stać się inwestorem - tłumaczy menadżer w dziale doradztwa biznesowego, PricewaterhouseCoopers, Tomasz Malinowski.
Problemy ze skorelowaniem startupów i inwestorów
Pomimo, że fundusze Venture Capital mogą być najlepszym sposobem na sfinansowanie innowacji w przedsiębiorstwie, właściciele startupów nie mają dostatecznej wiedzy o takiej możliwości pokrycia kosztów ich działalności. Kapitał poszukuje innowatorów, a ci muszą „dać się znaleźć”.
W Polsce mamy słabo rozwinięty rynek funduszy Venture Capital – zauważa prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Bożena Lublińśka - Kasprzak.
Aby tą sytuację zmienić, przedsiębiorcy mający dobre pomysły na innowacyjny biznes, powinni zacząć myśleć perspektywicznie i tworzyć spójne biznesplany ze strategią działalności, jakie można by zaprezentować potencjalnym inwestorom.
- Finansowanie dłużne
- Finansowanie bezzwrotne
- Finansowanie kapitałowe
Finansowanie dłużne podlega zwrotowi w całości, czasem również z odsetkami, w określonym momencie w przyszłości.
Co do zasady wyróżnia się cztery rodzaje takiego finansowania:
- kredyty i pożyczki
- emisja obligacji i innych papierów dłużnych
- leasing
- faktoring
Zalety finansowania dłużnego:
- może zostać przeznaczone generalnie na dowolny cel (w tym również na finansowanie bieżącej działalności firmy)
- korzyści podatkowe, wynikające z możliwości traktowania odsetek jako kosztów
- brak ingerencji w udziały firmy
- uproszczone procedury uzyskania finansowania
- elastyczne formy zabezpieczenia
- łatwo i szybko dostępne
Finansowanie bezzwrotne, czyli potocznie mówiąc dotacja z funduszy unijnych, to środki udzielane bezpłatnie i bezzwrotnie na realizację określonego celu.
Zalety finansowania bezzwrotnego:
- poprawia sytuację kapitałową przedsiębiorcy
- poprawia wiarygodność kredytową przedsiębiorcy
- zwykle wymaga niskiego wkładu własnego
- pozwala na rozwój firm (nawet tych nowych)
Wsparcie kapitałowe udzielane jest firmom, których pomysł na biznes zyska uznanie zespołu inwestycyjnego funduszu kapitałowego.
Zalety finansowania kapitałowego:
- możliwość pozyskania bardzo dużych środków (dofinansowanie od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów euro)
- elastyczność i mniejsze nakłady administracyjne (inwestor udostępnia swoją infrastrukturę)
- finansowanie często ryzykownych pomysłów biznesowych
- poufność przekazywanych informacji (nie ma konieczności publikacji raportów itp.)
- wejście inwestora poprawia wizerunek firmy
- poprawia dostęp do innych form finansowania
- Dotacja z urzędu pracy
- Dotacja z funduszy UE
- Preferencyjny kredyt
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i nie dysponujesz własnymi środkami lub masz ich naprawdę niewiele, możesz postarać się o środki z Urzędu pracy. W tym celu powinieneś się udać do Powiatowego Urzędu Pracy w Twoim regionie.
Aby otrzymać dofinansowanie unijne sugerujemy kontakt z Centralnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich lub z punktem informacyjnym w regionie, w którym biznes ma być prowadzony.
Pamiętaj, aby otrzymać dofinansowanie unijne musisz mieć wkład własny. Polecamy następujące możliwości:
Kontakt z CPIFE - poprzez witryne internetowąKontakt z regionalnym punktem informacyjnym - listaPomoc eksperta - kliknij by wysłać bezpłatne zapytanieFinansowanie dłużne będziesz musiał zwrócić w całości w formie gotówki lub przedmiot takiego finansowania nie będzie Twoją własnością (w przypadku leasingu) lub Twoje zyski uzależnione będą od wyboru firmy pośredniczącej w zawieraniu transakcji z klientami (w przypadku faktoringu), a co za tym idzie jej klientów.
Pobierz listę aniołów biznesuPobierz listę funduszy private equity