Mikro, mali i średni przedsiębiorcy nieposiadający historii kredytowej i historii działalności mogą uzyskać kredyt z banku zabezpieczając zobowiązanie za pośrednictwem poręczenia z funduszu poręczeń kredytowych.
Zaciągnięcie kredytu przez młodą lub dopiero powstającą firmę wymaga ustanowienia wielu zabezpieczeń spłaty zobowiązania w banku. Jednym z nich jest poręczenie, o które można ubiegać się w Funduszach Poręczeń Kredytowych.
Czym są fundusze?
Fundusze poręczeń kredytowych, nazywane również funduszami poręczeniowymi są ośrodkami działającymi w ścisłej współpracy z Krajowym Systemem Usług (KSU). KSU zapewnia funduszom poręczeń kredytowych wsparcie w zakresie wprowadzania i utrzymywania odpowiednich standardów usług.
W roku 2013 fundusze udzieliły 5207 poręczeń o łącznej wartości 744 886 640,30 zł.
Ich podstawową rolą jest oferowanie i wydawanie poręczeń kredytowych jako formy zabezpieczenia spłaty zobowiązania kredytowego. Poręczenia są kierowane do osób prowadzących działalność gospodarczą, które planują pozyskanie zewnętrznych środków na założenie bądź rozwój swojej firmy.
Dzięki poręczeniu potencjalny kredytobiorca staje się wiarygodny dla instytucji kredytującej, przez co może liczyć na wydanie pozytywnej decyzji kredytowej.
W Polsce we współpracy z KSU funkcjonuje 45 funduszy doręczeniowych, na podstawie zawartego porozumienia.
Działalność funduszy podlega monitoringowi przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Fundusz można uznać za wiarygodny, jeśli posiada wysoką liczbę wykonanych usług.
Oferta funduszy
Fundusze proponują przedsiębiorcom wydanie poręczenia:
- kredytów
- pożyczek
- wadiów przetargowych
W ramach wydanego poręczenia, zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, podpisywana jest pomiędzy poręczycielem a przedsiębiorcom umowa, na mocy której fundusz zobowiązuje się względem wierzyciela do wykonania zobowiązania na wypadek, gdyby dłużnik owego zobowiązania nie wykonał. Poręczenie może być konieczne do otrzymania kredytowania z banku lub innej instytucji kredytującej bądź leasingowej. Taki system zabezpieczenia wierzytelności może funkcjonować również w odniesieniu do przetargów o zamówienia publiczne.
Z oferty można skorzystać za pośrednictwem złożenia w wybranym funduszu poręczeń kredytowych odpowiedniego wniosku.
Warunkiem jego uzyskania jest posiadanie przez przedsiębiorcę zdolności kredytowej. Warto podkreślić, że średnio poręczenia pokrywają około 50 proc. wartości udzielonego kredytu lub pożyczki. Maksymalnie można uzyskać poręczenie na 80 proc. wartości kredytu.