Wsparcie finansowe i mentoring to dwie główne usługi, które świadczą akceleratory biznesu na rzecz start-upowców. W zamian oczekują niewielkiego udziału w zakładanej i rozwijanej firmie.
Pojęcie akceleratorów pochodzi z fizyki i oznacza urządzenie służące do przyspieszania cząstek naładowanych. Podobnie jak w przypadku akceleratorów cząstek, które dodają im energii, akceleratory biznesowe pozwalają na powstawanie i rozwój start-upów.
Wsparcie dla młodych firm
Będąc na początku swojej biznesowej drogi i mając doskonały pomysł na własną firmę, można pozyskać wszechstronne wsparcie ze strony akceleratorów biznesu. Oferują one wsparcie dla podmiotów znajdujących się na bardzo wczesnym etapie prowadzenia działalności gospodarczej. Bardzo często z takiej formy pomocy korzystają studenci i absolwenci wyższych uczelni, którzy posiadają dobrą ideę biznesową i niestety nic poza nią. Właśnie wtedy najlepiej zgłosić się ze swoim biznesplanem, opisem usługi czy makietą produktu, które chcemy rozwijać w najbliższej przyszłości.
Akceleratory wspierają start-upy w fazie zalążkowej, dlatego sam pomysł na biznes jest niewystarczający, aby mogły one objąć programem pomocowym przyszłego przedsiębiorcę. Młodzi przedsiębiorcy muszą mieć plany dotyczące ich realizacji i uczynić pewne kroki w tym kierunku.
Co w zamian?
Jeśli projekt usługi czy produktu, jaki zostanie przedstawiony przedstawicielom danego akceleratora zostanie uznany za perspektywiczny, jego twórca może liczyć na wsparcie finansowe i merytoryczne. Choć kwoty dofinansowania są zwykle niewielkie, stanowią realną pomoc dla start-upowców. W zamian za nią akcelerator oczekuje niewielkich udziałów w projekcie.
Ciekawostka
W przypadku jednego z pierwszych polskich akceleratorów dla start-upów, ich autorzy mogli liczyć na dofinansowanie rzędu 20 tys. zł w zamian za zaledwie 10-procentowe udziały w firmie.
Korzystający z pomocy akceleratorów biznesu otrzymują wsparcie finansowe i merytoryczne, a zwłaszcza praktyczną pomoc w założeniu działalności gospodarczej i dopełnieniu wszelkich związanych z nią formalności. Dofinansowanie dotyczy tylko pierwszego etapu działalności. Poza tym, akceleratory umożliwiają dostęp do programów księgowych, serwerów wirtualnych i fizycznych, czy aplikacji, które są pomocne dla firmy i umożliwiają w wielu przypadkach jej funkcjonowanie. Przedsiębiorcy nie ponoszą przy tym żadnych dodatkowych kosztów.
W akceleratorach powstają biznesy w warunkach inkubatorowych - w całkowicie bezpiecznym środowisku, gdzie doświadczeni specjaliści są w gotowości do pomocy młodemu przedsiębiorcy. Może on uzyskać optymalną przestrzeń do pracy i współpracy z innymi przedsiębiorcami. Dzięki nim rozpoczęcie działalności gospodarczej staje się proste i komfortowe.