Kredyt obrotowy odnawialny ulega odnowieniu zawsze, gdy klient spłaci wykorzystaną część, co odróżnia go od kredytu nieodnawialnego.
W zakresie kredytów obrotowych przeznaczonych dla klientów firmowych, występują dwa główne rodzaje zobowiązań - kredyt obrotowy odnawialny i nieodnawialny. Czym w praktyce różnią się między sobą i które rozwiązanie będzie lepsze dla firmy?
Czym jest kredyt obrotowy?
Korzystaj tylko z najlepszych ofert finansowych. Biznes-Firma poleca Expander »
Pojęcie kredytu obrotowego mieści się w zakresie kredytów bankowych, oferowanych na ogół przedsiębiorcom. Przeznaczony jest on na finansowanie bieżącej działalności firmy, m.in. na uregulowanie płatności z tytułu uzyskanych faktur, czy też płatności związanych z wynagrodzeniami pracowników. Kredyty obrotowe udzielane są najczęściej na krótki okres czasu, nieprzekraczający jednego roku.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kredytów obrotowych:
- kredyt odnawialny,
- kredyt nieodnawialny.
Odnawialny czy nieodnawialny - który lepszy dla firmy?
Kredyty obrotowe są często wykorzystywanym, zewnętrznym źródłem finansowania działalności bieżącej przedsiębiorstwa. Firma może zdecydować się na zaciągnięcie kredytu obrotowego odnawialnego lub nieodnawialnego.
Kredyt odnawialny udzielany jest przez bank na ogół w postaci limitu kredytowego, tzw. linii, z której przedsiębiorca może w dowolnym czasie korzystać.
Jego cechą charakterystyczną jest to, że odsetki są naliczane przez bank wyłącznie od wykorzystanej przez kredytobiorcę kwoty kredytu. W momencie wpływu na konto firmowe, limit się odnawia, a odsetki przestają być naliczane. Kredyt obrotowy odnawialny pozwala kredytobiorcy na dopasowanie trybu wykorzystania zobowiązania. Można je zaciągnąć wielokrotnie, w ramach ustalonego limitu, przez okres np. roku. Po tym czasie bank może przedłużyć okres obowiązywania kredytu obrotowego odnawialnego, ale wiąże się to z reguły z koniecznością uiszczenia pewnej opłaty, stanowiącej procent przyznanego limitu kredytowego.
Nieodnawialny kredyt obrotowy jest udzielany na takich samych zasadach, jak kredyt gotówkowy. Klient otrzymuje w tym przypadku również pewien, ustalony limit kredytu.
Zaciągnięcie kredytu trwale obniża dostępny limit o kwotę zaciągniętego zobowiązania, a jego spłata nie przywraca dostępnego limitu bankowego.
Z perspektywy klienta lepszym rozwiązaniem pozostaje kredyt obrotowy odnawialny, który może być elastycznie wykorzystywany i spłacany przez cały okres kredytowania, bez utraty możliwości powrotu do pierwotnego limitu.