Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych może zostać dostosowana do potrzeb przedsiębiorcy, ale jedynie na początku roku kalendarzowego. Jak tego dokonać?
Podatnik może dostosować do własnych potrzeb metodę amortyzacji, tryb dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz stawki amortyzacji. Dzięki temu optymalizuje ponoszone w toku prowadzenia działalności gospodarczej, koszty podatkowe.
Metoda amortyzacji
Amortyzacji środków trwałych można dokonywać przy użyciu metody degresywnej i liniowej. Metoda degresywna polega na szybkim rozliczaniu wydatków na zakup środka trwałego. Znajduje ona zastosowanie w przypadku maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT (Klasyfikacji Środków Trwałych) oraz do środków transportu, z wykluczeniem samochodów osobowych. Metoda liniowa polega na systematycznym wpisywaniu w koszty wartości środka trwałego. Jeśli podatnik odniesie korzyści ze zmiany metody degresywnej na liniową amortyzacji, może tego dokonać wyłącznie na początku roku podatkowego.
Amortyzacji można dokonywać w trybie miesięcznym, kwartalnym lub w niektórych przypadkach także jednorazowo na koniec roku. Podatnik może dostosować częstotliwość odpisów amortyzacyjnych do własnych potrzeb. Wystarczy, aby zgłosił fiskusowi, z jaką częstotliwością będzie amortyzował środki trwałe w danym roku podatkowym. Takiego zgłoszenia należy dokonać z początkiem roku.
Niższa stawka amortyzacji
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i nabywający środki trwałe, mogą wpisywać ich zakupy w koszty często na drodze amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przy okazji amortyzacji środków trwałych należy zastosować odpowiednie stawki określone w wykazie stawek amortyzacyjnych. Można je obniżyć lub podwyższyć, na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Istnieją dwa sposoby na zmianę stawki amortyzacyjnej mianowicie można tego dokonać:
- Od pierwszego miesiąca każdego kolejnego roku podatkowego,
- Na początku amortyzowania danego składnika majątkowego.
Jeśli dany składnik majątku trwałego przedsiębiorcy został wprowadzony do ewidencji w poprzednich latach działalności, można jeszcze obniżyć stawkę amortyzacji, jeśli dokona się tego w styczniu danego roku, gdy amortyzacja dokonywana jest w trybie miesięcznym, bądź na koniec marca, jeśli amortyzacja dokonywana jest kwartalnie. Przedsiębiorca nie musi umotywować w jakikolwiek sposób chęci zmiany stawki amortyzacyjnej i może obniżyć stawki do dowolnego poziomu. Dzięki temu można dokonać optymalizacji kosztów podatkowych. Stosowana, obniżona stawka amortyzacji powinna być ustalona z uwzględnieniem okresu efektywnej użyteczności gospodarczej danego środka trwałego. Powinna być też dostosowana do zasad prowadzonej polityki podatkowej.