
Towary sprzedawane w ramach działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę można przekwalifikować na środki trwałe, które można wykorzystywać w toku prowadzenia firmy. Jak pod względem formalnym dokonać takiego przekwalifikowania?
Przekwalifikowanie towaru na środek trwały wymaga dokonania odpowiedniego wpisu w KPiR, wystawienia dokumentu wewnętrznego oraz dokumentu OT, wraz z określeniem wartości początkowej środka trwałego.
Towary w KPiR
Pod względem prawnym, zgodnie z § 3 ust. 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, za towar uznaje się wyrób przeznaczony do sprzedaży w stanie nieprzerobionym, jak również produkty uboczne, jakie uzyskiwane są przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.
Pod względem księgowym, w Księdze Przychodów i Rozchodów, zakupy towarów handlowych powinny być ujmowane w kolumnie nr 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”. Niezwłocznie po otrzymaniu towarów, najpóźniej przed przekazaniem ich do magazynu, przerobu lub sprzedaży, należy ująć towary handlowe w KPiR.
Przekwalifikowanie towarów handlowych na środek trwały
Z uwagi na istniejące potrzeby i cele prowadzonej działalności gospodarczej, towary handlowe mogą zostać przekazane do grupy środków trwałych przez przedsiębiorcę. Rzeczowe aktywa trwałe na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, to aktywa o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne i zdatne do użytku oraz przeznaczone na potrzeby jednostki.
Dokonanie przekwalifikowania towaru na środek trwały powoduje, że należy wprowadzić zapis korygujący w KPiR (ze znakiem „-”) w kolumnie oznaczonej jako nr 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”. Zmiana ta wywoła sytuację, w której koszty uzyskania przychodów zostaną pomniejszone o cenę zakupu towaru, czyli o taką kwotę, jaka została zaewidencjonowana wcześniej w tej kolumnie.
Składnik majątku przedsiębiorcy będzie środkiem trwałym, jeśli spełni warunki:
- stanowi własność lub współwłasność podatnika,
- został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,
- był kompletny i zdatny do użytku, w dniu przyjęcia do używania,
- ma przewidywany okres używania dłuższy niż rok,
- był wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.
Zmiana kwalifikacji towaru na środek trwały wymaga wystawienia dokumentu wewnętrznego, a później dokumentu OT - przyjęcia środka trwałego do użytkowania. W takim dokumencie należy jeszcze określić metodę amortyzacji i jej roczną stawkę. Za wartość początkową środka trwałego, który pochodzi z towaru, należy przyjąć kwotę zakupu towaru handlowego.