
Istnieją różne źródła finansowania działalności gospodarczej. Można zaciągnąć kredyt, wyleasingować środki trwałe, pożyczyć pieniądze od rodziny, znaleźć inwestorów czy skorzystać z własnych pieniędzy. Jednak młodym firmom znacznie trudniej jest zaciągnąć kredyt na działalność. Jak długo muszą ją prowadzić, aby banki przychyliły się do wniosku o zobowiązanie?
Już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej można zaciągnąć kredyt, m.in. w mBanku, PKO BP czy ING Banku Śląskim. To kredyty na bieżącą działalność lub inwestycje.
Kredyt firmowy na start
Na etapie zakładania działalności gospodarczej w wielu przypadkach przedsiębiorcy potrzebują zwiększonych środków finansowych, aby móc wystartować ze swoją firmą. Niestety większość banków nie udziela kredytów od pierwszego dnia prowadzenia biznesu. Czasem trzeba poczekać 12 miesięcy i dłużej, aby można było zrealizować plany o skredytowaniu danej inwestycji.
Sprawdź oferty w porównywarce kredytów firmowych »
Tylko nieliczne banki mają w swojej ofercie dla przedsiębiorców kredyt firmowy na start. To propozycja dla młodych firm, nawet od chwili rejestracji przedsiębiorstwa w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Gdzie po kredyt od 1. dnia prowadzenia działalności?
Niektóre instytucje bankowe mają wręcz przygotowaną ofertę stricte dla młodych firm, czego przykładem są:
- ING Bank Śląski,
- PKO Bank Polski,
- mBank.
W ING Banku Śląskim w ofercie firmowej znajdziemy pożyczkę dla firm. Co prawda w warunkach jej udzielenia znajduje się wymóg prowadzenia działalności gospodarczej od minimum 6 miesięcy, a 12 miesięcy, jeśli pożyczka jest bez zabezpieczenia, ale samozatrudnieni mogą wnioskować o pożyczkę dla firm od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Warunki jej udzielenia są następujące:
- samozatrudniony w ramach działalności musi kontynuować obowiązki pracownicze opisane w umowie o pracę przed samozatrudnieniem;
- okres zatrudnienia u ostatniego pracodawcy przedsiębiorcy wynosił co najmniej 12 miesięcy;
- umowa na świadczenie usług z jego ostatnim pracodawcą była zawarta na okres co najmniej 12 miesięcy.
Od pierwszego dnia działalności można zaciągnąć „Pożyczkę na start” w PKO Banku Polskim. Powstała ona z myślą o przedsiębiorcach działających na rynku nie dłużej niż 18 miesięcy, jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne i spółki partnerskie. To pożyczka na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, którą można zaciągnąć nawet bez zabezpieczeń rzeczowych w kwocie do 50 000 zł. PKO BP nie wymaga faktur rozliczeniowych - wystarczy realizować założenia zgodnie z przedłożonym do wniosku pożyczkowego biznes planem.
W mBanku można znaleźć podobną ofertę dla nowych firm. Dla nowych przedsiębiorców, od 1. dnia działalności do 12 miesięcy działalności, mBank oferuje kredyty na start. To środki przeznaczone na bieżące wydatki lub inwestycje. Kwota kredytu wyniesie do 30 000 zł. Należy go spłacić w miesięcznych ratach, a okres kredytowania wynosi do 84 miesięcy.
Młodzi przedsiębiorcy mają pewne możliwości uzyskania kredytu lub pożyczki bankowej, ale najwięcej ofert dotyczy jednak tych firm, które istnieją na rynku od co najmniej 6 lub 12 miesięcy.