Od 1 stycznia 2018 roku każdy płatnik składek na ZUS musi dostosować się do zmiany zasad ich uiszczania. Zamiast na 3 lub 4 konta bankowe, suma składek będzie przelewana na jeden indywidualny numer rachunku bankowego. Jak w praktyce ma to wyglądać?
Płatnicy składek na ZUS od 1 stycznia 2018 roku będą opłacać należności z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych jednym przelewem, na indywidualny numer rachunku bankowego.
Jeden przelew tytułem składek na ZUS
Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do ZUS od nowego, 2018 roku będą uiszczać je na indywidualny numer rachunku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma przy tym znaczenia, jakiego okresu będą one dotyczyć. Dotychczasowe rachunki, na które płatnicy przelewali pieniądze tytułem obowiązkowych lub dobrowolnych składek, zostaną zamknięte.
Wystarczy jeden przelew, aby przedsiębiorca w 2018 roku opłacił wszystkie należne ZUS składki, tj. składki na:
- ubezpieczenia emerytalne,
- ubezpieczenia rentowe,
- ubezpieczenia chorobowe,
- ubezpieczenia wypadkowe,
- ubezpieczenie zdrowotne,
- Fundusz Pracy,
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- Fundusz Emerytur Pomostowych.
Zamiast kilku przelewów, przedsiębiorca wykonać powinien od stycznia 2018 roku tylko jeden przelew na swój numer rachunku składkowego, który nadał mu ZUS. Wszyscy płatnicy do końca 2017 roku powinni uzyskać informację o numerze konta. Jeśli płatnik nie otrzymał listu z ZUS-u, może sprawdzić numer konta do wpłat składek w każdej chwili, na stronie www.eskladka.pl. Numer ten ustalić można ponadto telefonicznie, pod numerem telefonu 22 560 16 00, dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, albo w placówce zakładu.
Jak wysłać przelew?
Jeśli płatnik posiada właściwy numer rachunku w ZUS, na który ma przelewać składki, powinien zsumować wszystkie obowiązkowe składki i wysłać przelew. Nie będzie podawać w nim, jakie składki opłaca i za jaki okres. To w gestii ZUS-u będzie leżało odpowiednie rozdysponowanie otrzymanej kwoty, proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze.
Kiedy płatnik będzie miał długi składkowe, to musi mieć świadomość, że w pierwszej kolejności wpłata za składki pokryje najstarszą należność, dzięki czemu nie będą rosły odsetki za zwłokę, ale z drugiej strony mogą pojawić się niedopłaty składek, a nawet przerwy w ubezpieczeniu. Mogą być one szczególnie dotkliwe w przypadku ubezpieczenia chorobowego, które dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Brak opłacania na bieżąco składek na takie ubezpieczenie społeczne spowoduje, że przedsiębiorca nie będzie podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i korzystał z wynikających z niego świadczeń.