W zależności od tego, z jakim leasingiem samochodu mamy do czynienia - operacyjnym czy finansowym, inne będą zasady amortyzacji pojazdu.
W przypadku leasingu operacyjnego, w ramach którego przedsiębiorca korzysta z pojazdu firmowego, to finansujący amortyzuje środek trwały. Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w odniesieniu do leasingu finansowego, kiedy amortyzacji - według wybranej stawki i metody amortyzacji - dokonuje leasingobiorca.
Amortyzacja w leasingu operacyjnym
Szukasz atrakcyjnego leasingu? Sprawdź warunki w net4Car i ciesz się samochodem jeszcze dziś »
Pojęcie amortyzacji odnosi się do rachunkowego ujęcia utraty wartości środka trwałego, w takim przypadku środka transportu w czasie. Dokonywanie amortyzacji jest absolutnie niezbędne, ponieważ należy na jej podstawie zgodnie z rzeczywistością odwzorowywać sytuację majątkową jednostki. Ważne jest to również w punktu widzenia rozliczenia w czasie kosztów podatkowych nabycia środka transportu.
W przypadku leasingu operacyjnego opłaty ponoszone przez leasingobiorcę w podstawowym okresie trwania umowy stanowią jego koszt, a po stronie leasingodawcy będą przychodem.
Amortyzacji środka transportu będzie dokonywał finansujący i to on wprowadza go do swojej ewidencji środków trwałych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określa, że normatywnym okresem amortyzacji przy leasingu operacyjnym jest okres, w którym odpisy amortyzacyjne zrównują się z wartością początkową pojazdu. W przypadku samochodów osobowych i ciężarowych normatywny okres amortyzacji wynosi 60 miesięcy i stosuje się 20 procentową stawkę amortyzacji.
Amortyzacja w leasingu finansowym
W umowie leasingu finansowego opłaty ponoszone przez korzystającego w okresie trwania umowy leasingowej z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są zaliczane do przychodu finansującego i kosztu korzystającego, choć wyłącznie w części odsetkowej. Część kapitałowa jest postrzegana jako spłata wartości przedmiotu leasingu i nie mogą być podatkowo rozliczane. W podstawowym okresie umowy leasingu odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, czyli leasingobiorca. Traktuje on wzięty w leasing samochód jako własny środek trwały i tak wprowadza go do ewidencji. Może dokonywać amortyzacji przy zastosowaniu każdej dopuszczalnej dla danego rodzaju środków trwałych metody i stawki amortyzacji.