
Wszyscy podatnicy zobowiązani do opłacania podatku akcyzowego powinni zapoznać się z przepisami ustawy z dnia 12 września 2019 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Jakie modyfikacje prawne ona przewiduje?
Wprowadzenie zmian w podatku akcyzowym spowoduje, że bardziej restrykcyjne staną się warunki prowadzenia działalności w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych.
Elektroniczna ewidencja i deklaracje podatkowe
Jedną z najpoważniejszych zmian w podatku akcyzowym, jaka ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku, będzie wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej. W ten sam sposób będzie trzeba składać deklaracje podatkowe.
Zmiana podyktowana jest chęcią usprawnienia kontroli obejmujących podmioty prowadzące działalność w zakresie podatku akcyzowego. Na początek taką ewidencję będą musieli prowadzić duzi podatnicy, którzy jednocześnie zostaną objęci obowiązkiem składania deklaracji akcyzowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
W wyniku automatyzacji procesów związanych z ewidencjonowaniem zdarzeń gospodarczych oraz składaniem deklaracji w podatku akcyzowym powinna poprawić się jakość danych i zwiększyć efektywność komórek kontrolnych oraz tych, które zajmują się obsługą podatników.
Rozszerzenie warunków dla osób kierujących działalnością podmiotu
Problem tzw. słupów, czyli osób niegwarantujących wywiązywanie się przez podmioty z obowiązku rozliczania się z akcyzy z fiskusem, może zostać rozwiązany dzięki nowej ustawie. Jej projekt przewiduje rozszerzenie warunków dotyczących osób kierujących działalnością podmiotu o warunek niekierowania przez nie innymi podmiotami. Nie mogą one też reprezentować oddziały przedsiębiorców zagranicznych z siedzibą na terytorium kraju. Nie mogą być też osobami, które w czasie reprezentowania wspominanych podmiotów:
- w sposób uporczywy nie regulowały w terminie należności budżetowych,
- wobec których było prowadzone postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe,
- którym zostało cofnięte, ze względu na naruszenie przepisów prawa, koncesja lub zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej,
- wobec których została wydana decyzja o zakazie wykonywania działalności regulowanej.
Zmiany w WIA
WIA - Wiążąca informacja akcyzowa również ma ulec zmianie po nowym roku. Modyfikacje przepisów mają na celu określenie nowych przypadków, w których WIA straci swoją ważność. Projekt wprowadza w sprecyzowanych sytuacjach możliwość zmiany z urzędu lub na wniosek wydanej decyzji w sprawie WIA, o ile przestanie ona być zgodna z interpretacją Nomenklatury Scalonej.
Podmiot, na rzecz którego została wydana WIA, podobnie jak i organy podatkowe, będą w obowiązku stosować ją w odniesieniu do wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, wobec których czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały dokonane po dniu wydaniu WIA. Podatnicy muszą mieć świadomość, że po wejściu w życie nowych przepisów, WIA w każdej chwili będzie mogła zostać zmieniona.
Nowe czynności opodatkowane akcyzą
Należy wspomnieć nie tylko o WIA czy warunkach stawianych podmiotom kierującym działalnością opodatkowanym, ale i o nowych czynnościach, jakie objęte będą akcyzą. Wśród nich wymienia się:
- dokonanie w pojeździe samochodowym zarejestrowanym w kraju zmian konstrukcyjnych, które zmieniają rodzaj pojazdu na samochód osobowy;
- nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju, gdy nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, a w wyniku kontroli nie udało się ustalić, czy podatek akcyzowy został zapłacony w należnej wysokości;
- wprowadzenie obowiązku uzyskania dla celów związanych z rejestracją samochodów ciężarowych oraz specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy.
To zmiany ważne dla przedsiębiorców i niestety nie zawsze będą one pozytywnie oddziaływać na ich działalność.