Odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dokonują zasadniczo jednostki sektora finansów publicznych. Od jakiej podstawy takie opisy będą liczone?
Ustawa okołobudżetowa zakłada brak zmian w wysokości podstawy odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Oznacza to, że podstawa jego naliczania wyniesie 3161,77 zł, tyle samo, ile w 2017 roku.
Podstawa odpisów na ZFŚS bez zmian
Zgodnie z tzw. ustawą okołobudżetową na 2018 rok, tj. projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2018 roku z 25 września 2017 roku, w 2018 roku bez zmian pozostaje podstawa naliczania odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Będzie to kwota w wysokości 3161,77 zł.
W projekcie założono dodanie do ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych art. 5g, w którym wskazano, że w 2018 roku przez przeciętne wynagrodzenie stanowiące podstawę do naliczenia odpisów socjalnych należy rozumieć przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w II półroczu 2012 roku. Jest to oznaka zamrożenia wysokości odpisów na 2018 rok.
Uzasadnienie zachowania podstawy odpisów na ZFŚS
Dzięki pozostawieniu bez zmian podstawy naliczania odpisów na ZFŚS w 2018 roku w stosunku do 2017 roku, ograniczone będą wydatki ponoszone przez jednostki sektora finansów publicznych, w tym budżet państwa.
Inne zmiany dotyczące ustawy okołobudżetowej
Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na mocy wskazanego projektu ustawy mają być finansowane:
- zasiłki i świadczenia przedemerytalne,
- zasiłki pogrzebowe,
- koszty obsługi powyższych świadczeń.
Ponadto przewidziano wprowadzenie rozwiązań związanych z proefektywnościowym systemem wspierania wynagrodzeń pracowników powiatowych urzędów pracy w całej Polsce przy pomocy środków Funduszu Pracy. Jednocześnie mają być zachowane powiązania pomiędzy przekazywaną kwotą środków a uzyskiwaną efektywnością działania pośredniaków w kwestii aktywizowania zawodowo bezrobotnych.
Ustawa zakłada m.in. finansowanie ze środków zgromadzonych przez Fundusz Pracy staży podyplomowych lekarzy, lekarzy dentystów oraz szkoleń specjalizacyjnych dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych.