
Umowa leasingu pozwala na korzystanie przez ustalony czas z przedmiotu leasingu korzystającemu, a finansujący z tego tytułu pobiera pożytki finansowe. Warto wiedzieć, na jak długo może być zawarta taka umowa. Od czego zależy czas jej trwania?
Umowa leasingu operacyjnego może trwać tyle, co 40 proc. okresu amortyzacji przedmiotu leasingu. Z kolei umowa leasingu finansowego będzie obejmować okres od 6 miesięcy do nawet 10 lat.
Czym jest umowa leasingu?
W świetle art. 709 Kodeksu cywilnego umowa leasingu polega na tym, że finansujący (leasingodawca), w ramach swojej działalności, zobowiązuje się nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w umowie. Następnie ma on oddać tę samą rzecz korzystającemu (leasingobiorcy) do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. Leasingobiorca zobowiązuje się zaś na mocy tej samej umowy do uiszczania na rzecz finansującego czynszu leasingowego, czyli rat pieniężnych, które będą równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Dwa rodzaje leasingu
Przy ustalaniu długości trwania umowy leasingu (maksymalnej i minimalnej), ważne jest rozróżnienie typu umowy, z jaką mamy do czynienia. Najczęściej jest to leasing operacyjny lub leasing finansowy. Leasing finansowy nazywany jest również leasingiem kapitałowym. To umowa nazwana, uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego. Jej definicja jest zgodna z tym, co zostało już napisane.
Natomiast ciekawym tworem prawnym jest umowa leasingu operacyjnego. Leasing ten nazywany jest leasingiem organizowanym lub bieżącym. Umowa taka jest nienazwana i zakłada czasowe udostępnienie rzeczy nabytej lub wytworzonej przez leasingodawcę następnym osobom czy podmiotom korzystającym, w zamian za pobieranie opłat, które nie pokrywają wartości przedmiotu leasingu.
Długość trwania umowy
Jeśli chodzi o umowy leasingu operacyjnego, to okres ich trwania to 40 proc. okresu amortyzacji. W przypadku leasingu finansowego strony mogą ustalić, jak długo będzie trwała umowa. Musi ona obejmować okres co najmniej 6 miesięcy, a szacunkowy wiek przedmiotu leasingu na koniec trwania umowy nie powinien przekroczyć 10 lat.
Umowa leasingu operacyjnego np. samochodu może trwać minimum 2 lata, a maszyn i urządzeń - 3 lub 4 lata. Dla ruchomości innych będzie to do 5 lat, a dla nieruchomości - 10 lat.