Brak spływu należności na czas przybliża firmę do utraty płynności finansowej. Może to spowodować, że przedsiębiorca stanie się dłużnikiem dla swoich kontrahentów. Wtedy warto zaangażować firmę windykacyjną, która skutecznie odzyska długi firmowe. Ile to kosztuje?
Nawet kilkanaście procent od kwoty wierzytelności musi zapłacić przedsiębiorca firmie windykacyjnej, chcąc skorzystać z jej usług przy prowadzeniu postępowania polubownego. Jeśli jednak sprawa trafi do sądu, to w najlepszym razie przedsiębiorca za outsourcing usług windykacyjnych w ogóle nie zapłaci.
Ile kosztuje samodzielna windykacja?
Teoretycznie przedsiębiorca nie musi zatrudniać wykwalifikowanej firmy windykacyjnej i korzystać z jej usług na zasadzie outsourcingu, aby odzyskać swoje należności. W momencie powstania zatorów płatniczych może sam podjąć działania prowadzące do otrzymania w jak najkrótszym czasie swoich pieniędzy. To jednak kosztuje, choć mało który przedsiębiorca wie, jakie koszty z tego tytułu ponosi. Na koszty własnych działań windykacyjnych składają się:
- telefony z monitem do dłużnika,
- wizyty osobiście u dłużnika,
- wysyłanie wezwań do zapłaty,
- wnoszenie pozwu do sądu o wydanie nakazu zapłaty.
Ciekawostka
Eksperci szacują, że własna windykacja w firmie pociąga za sobą wydatki w granicach 8 proc. łącznych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Outsourcing windykacyjny sposobem na oszczędność
Pieniądze od nierzetelnych dłużników można odzyskać, bez konieczności podejmowania ciągłych aktywności. Wystarczy zlecić windykację specjalistom. Taka decyzja pozwoli również zaoszczędzić, choć za obsługę windykatorów firma będzie musiała zapłacić. W momencie upływu terminu wymagalności zapłaty za fakturę czy rachunek, warto rozważyć możliwość skorzystania z usługi windykacyjnej w zewnętrznej firmie. Dzięki temu samodzielnie przedsiębiorca nie będzie musiał odzyskiwać długu, tracić na to swojego cennego czasu i pieniędzy.
Profesjonalne firmy windykacyjne wynagrodzenie pobierają od środków odzyskanych dla klienta w toku windykacji. Jeśli podjęte przez nie działania nie zakończą się sukcesem, przedsiębiorca nic nie zapłaci.
Uwaga!
Najlepiej wybierać na usługodawcę firmę windykacyjną zatrudniającą własnych prawników, ponieważ będzie ona w stanie odzyskać własną prowizję od dłużnika na mocy ustawy o terminach płatności.
Dlatego w najlepszym przypadku przedsiębiorca podejmujący współpracę z firmą windykacyjną nie poniesie żadnych kosztów. Zostaną one przerzucone na dłużnika, jeśli dojdzie do sprawy w sądzie.
W przeciwnym wypadku pobierana jest w postępowaniu polubownym prowizja od należności w wysokości kilku lub kilkunastu procent.