Przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej, w toku jej prowadzenia lub realizowania inwestycji w rozwój firmy, przedsiębiorca musi wykorzystać pewne środki finansowe. Kapitał pozyskuje ze środków własnych i obcych. Ile kosztuje przedsiębiorcę kapitał i od czego zależy jego cena?
Przy wycenie kapitału wykorzystywanego w przedsiębiorstwie bierze się pod uwagę średni ważony kosz każdej nowo pozyskanej przez firmę jednostki pieniężnej. Wycena kapitału potrzeba jest przy ocenie efektywności inwestycji.
Czym jest koszt kapitału?
W ekonomii koszt kapitału przedsiębiorstwa jest definiowany jako średnia ważona kosztu poszczególnych składników kapitału i określany w skrócie jako „WACC”. Wpływ na ostateczny koszt mają udziały składników kapitału w ogólnej puli środków finansowych oddanych do dyspozycji przedsiębiorcy.
Kapitał obcy jest zwykle droższy od kapitału własnego, głównie z uwagi na fakt, że inwestorzy oczekują stopy zwrotu z dokonanej inwestycji.
Dla firmy wydatki związane z wypłatami na rzecz wierzycieli i właścicieli udziałów bądź akcji firmy, są kosztem wykorzystania kapitału.
Ile kosztuje kapitał własny i obcy?
Kapitał własny przedsiębiorstwa może pochodzić z emisji akcji lub udziałów. Koszt kapitału własnego dla akcji uprzywilejowanych liczony jest jako iloraz rocznej dywidendy do ceny akcji. Z kolei, jeśli chodzi o nową emisję akcji uprzywilejowanych, dodatkowo cenę akcji należy pomniejszyć o koszty poniesione przez spółkę na zorganizowanie emisji i sprzedaży akcji.
Dokonując emisji akcji zwykłych koszt kapitału własnego liczony jest nieco inaczej, ponieważ należy uwzględnić kapitał w postaci zysku zatrzymanego.
Koszt kapitału obcego, w postaci kredytu bankowego, liczony jest jako iloczyn nominalnej stopy procentowej zobowiązania i różnicy pomiędzy liczbą jeden, a stopą podatku dochodowego. Efektywny koszt finansowania działalności gospodarczej instrumentami dłużnymi, w tym kredytami i pożyczkami, musi uwzględniać korzyści, jakie przedsiębiorca odnosi z tytułu tzw. tarczy podatkowej. Nie należy zapominać, że przedsiębiorca może zaliczyć odsetki opłacane od kredytu do kosztów uzyskania przychodów, co pozwala na zmniejszenie wydatków na podatek dochodowy. Warunkiem zastosowania tarczy podatkowej jest to, aby zysk przed spłatą odsetek i opodatkowaniem był co najmniej równy kwocie odsetek.
Kapitał obcy pochodzący ze sprzedaży obligacji wyceniany jest jako iloraz wartości rocznych odsetek od obligacji i skorygowana wartość rynkowa obligacji. Otrzymany wynik przemnażany jest przez różnicę pomiędzy liczbą jeden, a stopą podatku dochodowego. Wynik wyrażony jest w procentach.