Obecnie wszystkie przedsiębiorstwa i osoby fizyczne przy transakcjach płatniczych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, są zobowiązane używać IBAN. Czym jest i na jakie zagrożenia w związku z jego użyciem jesteśmy narażeni?
W trakcie wysyłania pieniędzy za granicę jesteśmy proszeni o podanie numeru IBAN. To międzynarodowy standard numerowania kont bankowych obowiązujący w ponad 60 krajach na całym świecie. IBAN ma za zadanie ułatwić i usprawnić obsługę płatności międzynarodowych.
Nie masz jeszcze konta firmowego? Otwórz je w najlepszym banku dla firm wg Forbes, a tablet otrzymasz gratis. Biznes-Firma poleca Idea Bank »
Jak wynika z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A., Polacy coraz częściej i chętniej wykonują przelewy w euro. Od początku funkcjonowania systemu EuroELIXIR, którego KIR S.A. jest operatorem, tj. od marca 2005 r. do końca kwietnia 2014 r. rozliczonych zostało blisko 54 mln transakcji o wartości przekraczającej 280 mld euro. Taka wielkość transakcji to łakomy kąsek dla oszustów, którzy próbują zarobić na transakcjach finansowych uciekając się do bezprawnych praktyk. Dlatego też warto wiedzieć czym jest IBAN, kiedy go stosujemy i na jaKie ryzyko możemy być narażeni przy dokonywaniu transakcji z jego użyciem.
IBAN czyli co?
IBAN to skrót z języka angielskiego, który w polskim tłumaczeniu oznacza Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego (International Bank Account Number). W Polsce standard ten obowiązuje od lipca 2004 r. Nadrzędnym celem wprowadzenia numeru IBAN było ułatwienie obsługi płatności transgranicznych na terenie UE.
Jak sprawdzić swój IBAN?
Kod IBAN oparty jest na numerze naszego krajowego konta bankowego. Aby sprawdzić własny kod IBAN należy do 26-cyfrowego numeru konta dodać z przodu litery PL.
Numer IBAN dla polskiego rachunku liczy łącznie 28 znaków, z czego pierwsze dwie są literami, a pozostałe cyframi.
Każdy polski bank ma obowiązek przekazać klientowi informację o numerze IBAN dla rachunku bankowego nominowanego w euro. Jest to informacja bezpłatna.
Istotne jest aby przy transakcjach internetowych cały kod wpisywać łącznie, bez spacji. W przypadku formularzy papierowych powinno wpisywać się go z kolei dzieląc na grupy po cztery znaki.
Próby wyłudzania
Na rynku pojawili się także oszuści wysyłający wiadomości mailowe. Preceder dotyczy przede wszystkim Holandii, ale nie można wykluczyć, że przeniesie się również na inne kraje, które wprowadziły standard IBAN. We wspomnianych wiadomościach mailowych oszuści podają się za instytucje bankowe prosząc na przykład o udostępnienie danych do logowania w systemie bankowym. Ich praktyką jest również nakłanianie do zamawiania kart z numerem IBAN za drobną opłatą.
Należy zatem być szczególnie ostrożnym na tego typu próby wyłudzania danych i nie dać się zastraszyć oszustom.