125 mln euro ! Tyle ma przeznaczyć Unia na rekompensaty dla rolników dotkniętych rosyjskim embargiem.
Unijne fundusze będą wypłacane na przeprowadzenie działań związanych z wycofywaniem z rynku części zbiorów owoców i warzyw łatwopsujących się gatunków, których nie można długo przechowywać po zbiorach.
Lubisz niespodzianki, ale tylko te pozytywne? Ubezpiecz się od nieprzyjemnych niespodzianek z PZU »
Pomoc dotyczy także tych owoców i warzyw, w przypadku których żaden alternatywny do rosyjskiego rynek zbytu nie jest dostępny.
Komisja określiła, że pomoc będzie dotyczyć m.in. takich produktów jak:
- pomidory,
- marchew,
- kapusta,
- papryka,
- kalafiory,
- ogórki i korniszony,
- pieczarki,
- jabłka,
- gruszki,
- owoce czerwone (np.: truskawki, maliny, wiśnie, porzeczka),
- winogrona deserowe,
- kiwi.
Według Komisji taki szeroki wachlarz produktów objętych wsparciem ma zapobiec nadmiernemu spadkowi cen tych produktów.
Objęte rosyjskim embargiem owoce i warzywa będą między innymi bezpłatnie dystrybuowane do organizacji humanitarnych i pomocowych oraz innych instytucji społecznych. Działania w ramach pomocy unijnej będą również uwzględniać odszkodowania za przeprowadzanie przez producentów „niezbierania” lub „zielonych zbiorów”.
Komisja Europejska jednocześnie zadeklarowała, że pomoc finansowa obejmie wszystkich producentów, niezależnie czy są oni członkami grup i organizacji producentów owoców i warzyw, czy producentami indywidualnymi.
Minister Sawicki zapowiedział, że jeżeli będzie potrzeba dodatkowego zasilenia w środki aby uspokoić rynek zachwiany wprowadzeniem rosyjskiego embarga, na ten cel przeznaczone zostaną kolejne fundusze.
O pomoc unijną można już wnioskować. Wnioski składać należy do Agencji Rynku Rolnego. Komisja Europejska zapowiedziała, że środki te będą obowiązywać do końca listopada.
Agencja Rynku Rolnego opublikowała wczoraj ponadto na swojej stronie internetowej instrukcję w sprawie dokumentowania przez producentów działań związanych z brakiem możliwości sprzedaży warzyw i owoców.