
Podatnicy podatku VAT zobowiązani są do składania w urzędach skarbowych lub przez internet różnych deklaracji. Jedną z nich jest VAT-23. Obecnie obowiązuje nowy wzór tego formularza. Co się zmieniło i do czego on służy?
Od 1 czerwca 2019 roku obowiązuje nowy wzór VAT-23, w którym nie wymaga się już umieszczania pieczątki podatnika lub osoby reprezentującej go oraz nie podaje się numeru REGON.
Czym jest VAT-23?
Formularz VAT-23 wykorzystywany jest jako informacja o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu. Podatnik VAT czynny wypełnia wniosek VAT-23, jeśli nie korzysta ze zwolnienia z VAT i kupuje środek transportu w UE. VAT-23 jest wypełniany, w przypadku, gdy środek ten ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju. Wzór deklaracji VAT-23 został określony pierwotnie w art. 103 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.
Nowy wzór VAT-23
Od 1 czerwca 2019 roku obowiązuje w Polsce nowy wzór informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu - VAT-23. Informacja ta została zmieniona poprzez Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 maja 2019 r. w sprawie wzoru informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu - Dz.U. z 2019 r. poz. 1007.
Od początku czerwca zniesiono w związku z informacją VAT-23 obowiązek opatrywania deklaracji pieczątką podatnika lub osoby go reprezentującej oraz podawania REGON-u.
Natomiast podatnicy podatku VAT powinni wiedzieć, że stary wzór VAT-23 będzie obowiązywał, tj. będzie mógł być stosowany przez podatników w terminie do 31 grudnia 2019 roku. Wykorzystując jednak tę wersję VAT-23 nie będzie trzeba opatrywać go pieczątką podatnika lub osoby go reprezentującej.
Co uwzględnia się w VAT-23?
Oprócz danych podatnika, VAT-23 uwzględnia dane nowego środka transportu lub innego. Należy określić w formularzu, jaki jest to środek transportu: lądowy, jednostka pływająca czy statek powietrzny. Określa się jego markę, model, typ, kolor i numer rejestracyjny. Potrzebny jest numer podwozia/nadwozia lub ramy, numer kadłuba jednostek pływających czy numer fabryczny przy statku powietrznym. Wskazuje się rok produkcji, datę dopuszczenia do użytku, przebieg, datę nabycia, cenę nabycia, walutę i datę faktury czy umowy stwierdzających nabycie.
Podatnik oświadcza w informacji VAT-23, że są mu znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.