
Ferie zbliżają się wielkimi krokami. Wprawdzie dla osób dorosłych nie jest to już tak przyjemny okres jak bywało w młodości, lecz dzieciom nadal przerwa zimowa sprawia ogromną frajdę. Podpowiadamy więc, jak sfinansować wyjazd na zimowisko.
Lepienie bałwanów, jazda na sankach czy rzucanie śnieżkami to najczęstsze aktywności zimowe pamiętane jeszcze z czasów dzieciństwa. Chociaż dla wielu z nas okres beztroski już minął, to jednak dzieciom trudno odmówić przyjemności. Po intensywnym semestrze z upragnieniem czekają one na zimowy wyjazd. Dla wielu rodziców zapewnienie najmłodszym atrakcji w tym czasie to jednak spory wydatek.
Aby więc uniknąć znaczącego uszczerbku na domowym budżecie, należy wykazać się nie lada sprytem i biegłością księgowego w prowadzeniu rachunków. Istnieje kilka sposobów na znalezienie odpowiedniej formy finansowania dziecięcych wyjazdów na ferie. Podajemy 4 przykładowe rozwiązania.
Sposób 1. Oszczędzanie
Planowanie wyjazdu na zimowisko warto rozpocząć na długo przed odjazdem autobusu z wycieczką. Jeśli nie jesteśmy w stanie odkładać większych sum pieniędzy. najlepiej zbierać regularnie małe kwoty.
Aby dodatkowo pomnożyć swoje oszczędności, warto zajrzeć do oferty banków. Często proponują one atrakcyjne lokaty terminowe, gdzie zyskiem z odsetek można niekiedy cieszyć się już po kilku dniach. Alternatywną opcją jest także ulokowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Wówczas zachowuje się stały dostęp do środków i w każdej chwili można po nie sięgnąć, aby sfinansować ferie dzieciom.
Sposób 2. Akcja crowdfundingowa
To nietypowe rozwiązanie, ale już sam proces pozyskiwania środków może być ekscytującą przygodą. Najlepiej zorganizować grupę rodziców i spróbować namówić ich do zbierania pieniędzy na wspólny wyjazd dla kilkunastu dzieciaków. Do internetowej puszki mogą włożyć nieco złotówek dalsi członkowie rodziny, chrzestni i wujostwo.
W Polsce jest kilka portali, które spełniają funkcję wygodnego narzędzia do zbiórki. Nie trzeba zatem drogiego zaplecza technicznego, aby zorganizować akcję crowdfundingową. Wystarczy udostępnić w mediach społecznościowych kilka postów, a szansa na zwiększenie kwoty w puli z pewnością wzrośnie.
Sposób 3. Pożyczka
Klasyczne i najchętniej stosowane rozwiązanie. Specjalizujące się w pożyczaniu drobnych kwot podmioty oferują preferencyjne warunki spłaty zobowiązań. Wystarczy spojrzeć na ranking nowych chwilówek na sowafinansowa.pl, aby szybko porównać oferty i znaleźć pożyczkę na miarę swoich możliwości finansowych
W przypadku chwilówek okres spłaty wynosi często około 30 dni. Nie dla wszystkich czas ten może okazać się wystarczający. Korzystając z porównywarki Sowa Finansowa rodzice znajdą jednak pożyczkę ratalną, gdzie spłata zobowiązania odbywa się równych ratach przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Dzięki temu nie muszą obciążać nadmiernie domowego budżetu, a środki niezbędne do opłacenia zimowego wyjazdu dzieci zyskają praktycznie bez żadnych formalności
Sposób 4. Zapomoga
Poszukując dodatkowej gotówki, można także złożyć wizytę u pracodawcy. Każdy zatrudniony ma prawo ubiegać się o dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie tylko na wsparcie własnych wczasów, ale także właśnie na ferie dla dzieci.
Program, nazywany także “wczasami pod gruszą”, to rozwiązanie, które obowiązuje w zakładach zatrudniających więcej niż 50 osób. Takich podmiotów jest wprawdzie coraz mniej, ale nadal obowiązkiem utworzenia funduszu socjalnego są objęte placówki oświaty, szpitale i urzędy. W innych miejscach pracy panuje zasada dobrowolności.
Jak wybrać odpowiednią formę finansowania?
Wybór odpowiedniej formy finansowania zależy od osobistych preferencji. Warto jednak kierować się rozwagą przy podejmowaniu decyzji i na chłodno ocenić własne możliwości spłaty zobowiązań w przypadku pożyczki czy zapomogi. Pozostałe rozwiązania, jak np. akcja crowdfundingowa, nie wymagają ponoszenia dodatkowych kosztów po powrocie z ferii.