
Wystawienie faktury do paragonu fiskalnego to norma w wielu sklepach, marketach i innych podmiotach gospodarczych. Wkrótce jednak takie działanie nie będzie możliwe, ponieważ ustawodawca od nowego, 2020 roku, wprowadza ograniczenie w zakresie możliwości wymiany paragonów fiskalnych na faktury.
Fakturę do paragonu fiskalnego będzie można po nowym roku wystawić, jeśli na paragonie będzie widniał numer NIP nabywcy.
Zmiana ustawy o VAT
Sejm przyjął nowelizację ustawy z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowela wprowadza między innymi z dniem 1 stycznia 2020 roku ograniczenie, polegające na wystawianiu faktury wyłącznie do paragonów, na których znajdzie się numer NIP nabywcy.
Wyeliminowanie nadużyć
Dotychczas, jak i do końca 2019 roku można wystawiać faktury do paragonów fiskalnych, jakie są drukowane na kasach rejestrujących przez podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych. Nie ma ograniczeń w zakresie wystawienia faktur do każdego z paragonów, bez względu na to, w czyje ręce paragony te trafią.
W efekcie w wielu przypadkach okazywało się, że faktury nie miały odzwierciedlenia w istniejącym stanie faktycznym. Były wystawiane na dane osoby, która w praktyce nic nie kupowała, albo na dane firmowe, aby powiększyć grupę kosztów uzyskania przychodów. Puste faktury, od których odliczano później naliczony podatek VAT, narażały budżet państwa na realne straty. Rząd chciał wyeliminować proceder wystawiania faktur na bazie zebranych paragonów, pozostawionych przez innych klientów.
Zmiany po 1 stycznia 2020 roku
W związku z nowelizacją ustawy o VAT wprowadzone zostaną do niej nowe ustępy - 5, 6 i 7 w art. 106b. Zgodnie z treścią nowych przepisów, w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przez sprzedającego przy zastosowaniu kasy fiskalnej, potwierdzonej paragonem, fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej będzie można wystawić, jeśli paragon będzie uwzględniał numer NIP. Musi być to numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.
Kary za naruszenie przepisów
Jeśli po nowym roku faktura zostanie wystawiona do paragonu fiskalnego bez numeru NIP, wówczas będzie mogła zostać nałożona sankcja przez organ podatkowy na podatnika w postaci dodatkowego zobowiązania w wysokości odpowiadającej 100 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze.