
Nota korygująca pomaga w uzupełnianiu faktury VAT wystawionej przez podatnika VAT o szereg informacji. Jeśli na fakturze popełniono tzw. błąd mniejszej wagi, nabywca może go skorygować notą. Czy można to zrobić w przypadku braku NIP?
Od 2020 roku nie będzie możliwości dopisania do faktury konsumenckiej numeru NIP osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, przy posługiwaniu się notą korygującą.
Nota korygująca przy błędach mniej znaczących
Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym rzeczywisty przebieg zdarzenia gospodarczego. Wskazuje ona na przedmiot transakcji i podmioty biorące udział w transakcji. To dokument o charakterze sformalizowanym, który powinien być wystawiany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wszystkie elementy formalne faktury zostały wyszczególnione w art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Braki merytoryczne faktury mogą wywoływać skutek materialny w postacie zmian w przedmiocie lub podstawie opodatkowania, jak i doprowadzić do niewłaściwego określenia wysokości podatku należnego fiskusowi. Dlatego muszą być korygowane przy użyciu faktury korygującej.
Faktura VAT bez numeru NIP nabywcy
Brak numeru NIP na fakturze nie musi powodować konieczności sporządzenia przez sprzedającego produkt lub usługę faktury korygującej. Jeśli jednocześnie prawidłowo wskazano na fakturze nazwę podmiotu, który jest nabywcą, należy uznać to za techniczny błąd mniejszej wagi. Można bowiem przy użyciu dostępnych powszechnie narzędzi zweryfikować dokonane zdarzenie gospodarcze i prawidłowo określić nabywcę towaru. Taki błąd pozostaje bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego.
Dlatego też nabywca sam może poprawić fakturę notą korygującą w takim przypadku. Z § 15 ust. 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, wynika, że nabywca może wystawić notę korygującą, jeśli otrzymał fakturę lub fakturę korygującą, która zawiera pomyłki dotyczące informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą. Na tej podstawie należy orzec, że nabywca po otrzymaniu faktury niezawierającej jego numeru NIP może błąd ten poprawić, poprzez wystawienie noty korygującej.
Po 2020 roku zmiany
Dotychczas osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która otrzymywała fakturę bez numeru NIP swojej firmy, mogła zmodyfikować jej treść poprzez notę korygującą i po prostu numer ten dopisać. Od 2020 roku już nie będzie takiej możliwości. Jeśli nabywca otrzyma fakturę VAT jako dokument konsumencki, nie będzie mógł dopisać do niej numeru NIP, posługując się notą korygującą i odliczyć od niej podatek VAT. W takiej sytuacji zarówno nabywca, jak i sprzedający obciążeni zostaną sankcją 100 proc. VAT.