Faktoring w Polsce zaczyna robić się coraz bardziej popularny.
Faktoring jest optymalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które zmagają się z zatorami pieniężnymi. Ta forma finansowania pozwala bowiem na utrzymanie płynności fnansowej, nie obciążając tym samym bilansu firmy.
Polska staje się powoli jednym z najszybciej rozwijających się rynków faktoringowych w Europie.
Idea faktoringu
Koncepcja faktoringu opiera się na uzyskiwaniu środków finansowych wcześniej niż wynika to z terminu zapadalności wierzytelności handlowych.
Usługa ta jest odpowiednia zatem dla wszystkich podmiotów, wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności, które w związku z dostarczonym produktem czy wykonaną usługą ponoszą pewne koszty, np. produkcji, zakupu surowców, czy zatrudnienia pracowników, a na zapłatę od swojego kontrahenta muszą czekać nawet kilka miesięcy - mówi Jakub Ananicz, Wiceprezes Zarządu Faktorama.
Dla kogo faktoring jest optymalnym rozwiązaniem?
Z usług firmy faktoringowej można skorzystać jednorazowo, finansując pojedynczą fakturę. Tradycyjny faktoring jednak to rozwiązanie, z którego korzystają głównie firmy prowadzące działalność w zakresie dostawy dóbr czy usług.
Potwierdzają to dane Polskiego Związku Faktorów z 2011 roku, według których najczęściej z faktoringu korzystały przedsiębiorstwa produkcyjne (zwłaszcza produkujące żywność i napoje oraz firmy z branży hutniczej) oraz usługowe (najczęściej budowlane), które muszą angażować znaczne środki, żeby prowadzić bieżącą produkcję i realizować zlecenia. Faktoring jest rozwiązaniem korzystnym również w branżach odznaczających się sezonowością sprzedaży, podczas gdy koszty prowadzonej działalności są stałe - podkreśla Jakub Ananicz.
Faktoring w skali mikro?
Faktoringiem zainteresowały się także mikro i małe firmy. Wynika to głównie z faktu, że brak płynności finansowej w ich przypadku powoduje duże trudności w bieżącym funkcjonowaniu, czego efektem może być nawet zaprzestanie działalności.
W odpowiedzi na te problemy firmy faktoringowe dążą do zagospodarowania tego segmentu, poprzez przygotowanie oferty targetowanej właśnie dla mikro i małych przedsiębiorstw, w szczegolności współpracujących z dużymi i wiarygodnymi odbiorcami, niejednokrotnie spółkami giełdowymi.
Z myślą o mikroprzedsiębiorstwach powstają też nowe rozwiązania, takie jak aukcje faktur, pozwalające sprzedawać pojedyncze faktury nawet o niewielkiej wartości, bez konieczności podpisywania długoterminowej umowy, i które znacznie obniżają koszty usługi faktoringowej. Przykładem jest właśnie platforma Faktorama.pl - podsumowuje Jakub Ananicz.
- Finansowanie dłużne
- Finansowanie bezzwrotne
- Finansowanie kapitałowe
Finansowanie dłużne podlega zwrotowi w całości, czasem również z odsetkami, w określonym momencie w przyszłości.
Co do zasady wyróżnia się cztery rodzaje takiego finansowania:
- kredyty i pożyczki
- emisja obligacji i innych papierów dłużnych
- leasing
- faktoring
Zalety finansowania dłużnego:
- może zostać przeznaczone generalnie na dowolny cel (w tym również na finansowanie bieżącej działalności firmy)
- korzyści podatkowe, wynikające z możliwości traktowania odsetek jako kosztów
- brak ingerencji w udziały firmy
- uproszczone procedury uzyskania finansowania
- elastyczne formy zabezpieczenia
- łatwo i szybko dostępne
Finansowanie bezzwrotne, czyli potocznie mówiąc dotacja z funduszy unijnych, to środki udzielane bezpłatnie i bezzwrotnie na realizację określonego celu.
Zalety finansowania bezzwrotnego:
- poprawia sytuację kapitałową przedsiębiorcy
- poprawia wiarygodność kredytową przedsiębiorcy
- zwykle wymaga niskiego wkładu własnego
- pozwala na rozwój firm (nawet tych nowych)
Wsparcie kapitałowe udzielane jest firmom, których pomysł na biznes zyska uznanie zespołu inwestycyjnego funduszu kapitałowego.
Zalety finansowania kapitałowego:
- możliwość pozyskania bardzo dużych środków (dofinansowanie od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów euro)
- elastyczność i mniejsze nakłady administracyjne (inwestor udostępnia swoją infrastrukturę)
- finansowanie często ryzykownych pomysłów biznesowych
- poufność przekazywanych informacji (nie ma konieczności publikacji raportów itp.)
- wejście inwestora poprawia wizerunek firmy
- poprawia dostęp do innych form finansowania
- Dotacja z urzędu pracy
- Dotacja z funduszy UE
- Preferencyjny kredyt
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i nie dysponujesz własnymi środkami lub masz ich naprawdę niewiele, możesz postarać się o środki z Urzędu pracy. W tym celu powinieneś się udać do Powiatowego Urzędu Pracy w Twoim regionie.
Aby otrzymać dofinansowanie unijne sugerujemy kontakt z Centralnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich lub z punktem informacyjnym w regionie, w którym biznes ma być prowadzony.
Pamiętaj, aby otrzymać dofinansowanie unijne musisz mieć wkład własny. Polecamy następujące możliwości:
Kontakt z CPIFE - poprzez witryne internetowąKontakt z regionalnym punktem informacyjnym - listaPomoc eksperta - kliknij by wysłać bezpłatne zapytanieFinansowanie dłużne będziesz musiał zwrócić w całości w formie gotówki lub przedmiot takiego finansowania nie będzie Twoją własnością (w przypadku leasingu) lub Twoje zyski uzależnione będą od wyboru firmy pośredniczącej w zawieraniu transakcji z klientami (w przypadku faktoringu), a co za tym idzie jej klientów.
* artykuł przygotowany na podstawie informacji prasowej Core PR