Faktoring jest usługą finansową wspomagającą finansowanie firm i instytucji. Dzięki niemu można zachować płynność finansową, przy jednoczesnym zachowaniu długiego okresu płatności faktur dla kontrahentów i klientów. Wyróżnić można dwa rodzaje faktoringu - pełny lub niepełny. Czym się charakteryzują te typy faktoringu i jakie mają plusy i minusy?
Faktoring pełny pozwala na przerzucenie odpowiedzialności za niewypłacalność dłużnika na firmę faktoringową, ale faktor pobierze przy tym wysoką opłatę za ponoszone ryzyko finansowe.
Rodzaje faktoringu
Faktoring pełny, nazywany również faktoringiem bez regresu, polega na tym, że faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności dłużnika. Z kolei faktoring niepełny, z regresem polega na tym, że faktor w przypadku braku uiszczenia wierzytelności przez dłużnika, może skierować regres płatniczy do swojego klienta. Nie ponosi więc ryzyka niewypłacalności dłużnika.
Najczęściej w Polsce, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przedsiębiorcy korzystają z formy niepełnej faktoringu, a powodem takiej sytuacji jest to, że jest on znacznie tańszym rozwiązaniem niż faktoring pełny.
Pełny faktoring polega na tym, że klient zwraca się do faktora, czyli instytucji finansującej z wystawioną, nieprzeterminowaną fakturą. Otrzymuje od firmy faktoringowej zaliczkę w wysokości do 90 proc. wartości należności. Pozostałe 10 proc. otrzymuje po odzyskaniu pieniędzy przez faktora i upływie terminu płatności wskazanej na fakturze. Jeśli windykacja należności zakończy się niepowodzeniem, przedsiębiorca nie musi zwracać pobranej zaliczki z tytułu „sprzedanej” faktury.
Zalety i wady obu form
Atutem korzystania z faktoringu pełnego jest możliwość uzyskania do 90 proc. wartości płatności wskazanej na fakturze, bez względu na to, czy dłużnik ją opłaci czy też nie. Z taką sytuacją nie będziemy mieli do czynienia przy faktoringu niepełnym. Faktor wystąpi bowiem z regresem o zwrot zaliczki faktoringowej do swojego klienta - przedsiębiorcy. Wadą faktoringu niepełnego jest fakt, że to zleceniodawca, a nie faktor odpowiada za niewypłacalność dłużnika. Niemniej, często przedsiębiorcy korzystają z tej opcji z uwagi na cenę - znacznie niższą niż w przypadku faktoringu pełnego.
Zarówno faktoring pełny, jak i niepełny zapewnia przedsiębiorstwu na bieżąco finansowanie, bez oczekiwania na zapłatę za wykonane usługi czy zrealizowaną dostawę towaru od odbiorcy.