Jednym z największych zagrożeń dla działalności gospodarczej jest utrata przez przedsiębiorstwo płynności finansowej. Być może sposobem na zapobieganie takim negatywnym sytuacjom, jest korzystanie z factoringu. Na czym on polega?
Sprzedaż wierzytelności wynikających z faktur dla wielu firm mogłaby zlikwidować problemy z zatorami płatniczymi. Nie powoduje to pogorszenia relacji handlowych z partnerami, a pozwala na natychmiastowe uzyskanie środków finansowych.
Usługa factoringu – o co w tym chodzi?
Przeszkol się i pozbądź się problemów z utrzymaniem płynności finansowej w Twojej firmie. Biznes-Firma poleca »
Przedsiębiorcy zmagają się z zatorami płatniczymi, ale nie są jednocześnie świadomi tego, że przy ponoszeniu niewielkich w gruncie rzecz kosztów, mogliby z nimi w sposób efektywny walczyć, a nawet skutecznie im zapobiegać. Wystarczy, że skorzystaliby z factoringu.
Usługa factoringu najprościej rzecz ujmując polega na tym, że faktor, czyli firma świadcząca usługi factoringowe, kupuje wierzytelności wynikające z faktur od faktoranta, czyli klienta.
Klient otrzymuje zapłatę bezpośrednio po dokonaniu sprzedaży lub wykonaniu usługi w momencie przesłania faktorantowi kopii faktury wraz z dokumentami potwierdzającymi odbiór towaru lub usługi.
Masz chwilowe problemy z płynnością? Mamy gotówkę dla Ciebie »
W interesie dostawcy lub usługodawcy leży jak najszybsze uzyskanie płatności za wystawione faktury, zaś odbiorcom towarów i usług na maksymalnym wydłużeniu terminu płatności. Jest to konflikt interesów, niemożliwy do pogodzenia. Factoring pozwala jednak na zapewnienie określonej długości trwania okresu kredytu kupieckiego, czyli odroczenia terminu płatności za faktury, a jednocześnie umożliwia uzyskanie natychmiast środków finansowych wynikających z wierzytelności niewymagalnych.
Dla kogo?
Z usług factoringu mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy stosują w kontaktach handlowych wydłużone terminy płatności, co jest powszechną praktyką w Polsce w relacjach wieloletnich z tymi samymi partnerami handlowymi. Można sfinansować choć część kredytu właśnie za pośrednictwem factoringu. Factoring zabezpiecza przed utratą płynności finansowej, utratą zdolności kredytowej oraz ryzykiem niewypłacalności partnera. Faktor w ramach świadczonej usługi bierze często odpowiedzialność za profesjonalne nakłonienie dłużnika do wywiązania się z zapłaty za faktury w terminie.
Koszty factoringu
Faktor nie jest instytucją charytatywną i wykupuje wierzytelności wynikające z faktur wystawionych przez klientów za pewną opłatą. Najczęściej koszty factoringu w rzeczywistości nie są wysokie i wynoszą w granicach 1-2% wartości faktury. Można korzystać z usług factoringowych w trybie ciągłym, lub wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorcy potrzebne są natychmiast pieniądze, na które musiałby czekać nawet kilka tygodni.