Program „Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach” realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwala na uzyskanie finansowego wsparcia dla małych i średnich firm inwestujących w odnawialne źródła energii.
Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i prowadzenie działalności zgodnej z polityką proekologiczną stwarza możliwości uzyskania dotacji dla przedsiębiorców, w tym przez małe i średnie firmy. Finansowego wsparcia udziela NFOŚiGW. Na czym polega program i kto może otrzymać dotację?
Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach
Zmień dostawcę energii, oszczędzaj i weź dotację z NFOŚiGW. Biznes-Firma poleca Energię dla Firm w pakiecie Firma+Dom »
Program priorytetowy realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) „Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach”, służyć ma dofinansowaniu przedsięwzięć sprzyjających poprawie efektywności energetycznej. Sektor MSP może liczyć na finansowe wsparcie z NFOŚiGW. Program realizowany jest w latach 2013 - 2015 i finansowany ze środków krajowych w wysokości 60 mln zł. Program będzie wdrażany na początku III kwartału 2014 roku.
Nadrzędnym celem programu jest ograniczanie zużycia energii elektrycznej w Polsce i upowszechnienie zastosowania odnawialnych źródeł energii w sektorze MSP. Dzięki uzyskaniu wyższej efektywności energetycznej wśród polskich przedsiębiorców program ma przyczynić się do redukcji emisji szkodliwych gazów, w tym CO2 do atmosfery.
Kto skorzysta z programu?
Beneficjentem programu mogą zostać przedsiębiorcy zarejestrowani w Polsce, zarówno małe i średnie firmy, jak i mikroprzedsiębiorstwa. Firmy te muszą inwestować w odnawialne źródła energii. Beneficjenci programu mogą uzyskać dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych. Pieniądze pozyskane od NFOŚiGW będzie można przeznaczyć na:
- Przedsięwzięcia inwestycyjne służące poprawie efektywności energetycznej, polegające na zakupie urządzeń z Listy Kwalifikowalnych Maszyn i Urządzeń, finansowanych z kredytu,
- Przedsięwzięcia inwestycyjne w poprawę efektywności energetycznej bazujące na rozwiązaniach indywidualnych i osiągających minimum 20% oszczędności energii,
- Przedsięwzięcia inwestycyjne polegające na termomodernizacji budynków, prowadzących do osiągnięcia minimum 30% oszczędności energii,
- Przedsięwzięcia inwestycyjne polegające na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, w istniejących obiektach wykorzystujących konwencjonalne źródła energii.