Fundusze Venture Capital są jednym ze źródeł pozyskiwania kapitału na uruchomienie działalności gospodarczej lub zrealizowanie przedsięwzięć biznesowych w już istniejących firmach. Obecnie w Polsce powstał nowy fundusz Corporate Venture Capital, którego celem jest podejmowanie inwestycji w młode, innowacyjne spółki.
Na wzór znanych na świecie rozwiązań w dziedzinie wsparcia nowych, obiecujących firm, TFI BGK wraz z Grupą Energa podpisało porozumienie, na mocy którego powstał fundusz Corporate Venture Capital.
O Corporate Venture Capital
Na początku stycznia 2015 roku Grupa Energa, jedna z czołowych firm w branży energetycznej w Polsce, zdecydowała się na podpisanie umowy o współpracę z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego, na mocy której powołany do życia został fundusz Corporate Venture Capital.
Jak podaje Energa w komunikacie prasowym:
„Grupa chce w ten sposób uzyskać dostęp do nowych technologii i jednocześnie generować zysk na wzroście wartości tych inwestycji. Energa, która dysponuje rozległą infrastrukturą, bazą blisko 3 milionów klientów oraz doświadczoną kadrą pracowników, będzie współpracować z dofinansowanymi startupami.”
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup w Polsce działających w branży elektroenergetycznej. Obsługuje ona obszar północnej części Polski, gdzie dostarcza ponad 20 TWh energii rocznej poprzez swoją sieć dystrybucyjną. Tym samym pokrywa 25 proc. zapotrzebowania na energię w naszym kraju.
Działanie funduszu
Zadaniem funduszu jest podejmowanie inwestycji w młode, innowacyjne spółki. To jeden z pierwszych tego typu funduszy VC w Polsce, który dążyć będzie do wzrostu wartości lokat oraz dostępu do innowacji w strategicznych dla Grupy Energa obszarach. Założono, że fundusz będzie działał przez 9 kolejnych lat, ale okres inwestycji potrwa tylko pierwsze cztery lata.
Wyzwaniem leżącym przed Grupą Energa będzie zachęcanie inwestorów finansowych do współuczestnictwa w Corporate Venture Capital, zaś BGK ma wspierać fundusz za pośrednictwem objęcia certyfikatów inwestycyjnych, emitowanych przez niego lub poprzez udzielanie mu kredytów i pożyczek.
Po podpisaniu umowy o dokapitalizowanie obiecującej firmy - stratupu, Energa może zaoferować jej współpracę. Nie jest jeszcze sprecyzowane, na czym miałaby ona polegać, aczkolwiek dofinansowane firmy będą mogły liczyć na wszechstronne wsparcie w prowadzeniu i rozwoju swojej działalności.