Chory pracownik powinien powiadomić o swojej niezdolności do pracy pracodawcę i ZUS, wysyłając w ciągu 7 dni zwolnienie lekarskie.
Problem w tym, że pracownik może wrócić do pracy i dopiero przynieść pracodawcy zwolnienie za poprzednie dni, uzyskując wynagrodzenie chorobowe, choć pracodawca ani ZUS nie są w stanie go skontrolować.
Wkrótce ma się to zmienić za sprawą systemu zwolnień elektronicznych.
Od 2015 roku w Polsce ma zacząć obowiązywać elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, który zlikwiduje proceder fałszywych zwolnień, którymi posługują się nieuczciwi pracownicy, chcąc uzyskać wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy.
Zaświadczenia lekarskie
Pracownik, który jest chory, udaje się do lekarza internisty, a ten na podstawie wykonanych badań i wywiadu z pacjentem, wystawia bądź nie, zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, czyli popularne L4. Jest ono podstawą do usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy, a z drugiej strony podstawą do uzyskania wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.
Zaświadczenia tego rodzaju powinny być wystawiane zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.
Zwolnienie lekarskie przysługuje pracownikowi nie tylko na czas choroby, ale i pobytu w szpitalu czy sprawowania osobistej opieki nad członkiem rodziny.
Upoważnieni do wystawiania zwolnień lekarskich są:
- Lekarze
- Dentyści
- Felczer i starszy felczer
Nowy system wystawiania zwolnień lekarskich
Według projektu ustawy o elektronicznym systemie zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, takie zaświadczenia będą wystawiane w formie elektronicznej, czyli jako e-zaświadczenia. Lekarz, który będzie badał pacjenta - pracownika, oprócz pisemnego zaświadczenia lekarskiego, będzie miał dostęp do profilu informacyjnego z danymi ubezpieczonego, płatników składek i członków rodziny ubezpieczonego.
Jeśli choroba pacjenta uzasadniałaby zwolnienie z pracy, lekarz wystawiałby takie zaświadczenie i jednocześnie wpisywał do elektronicznego profilu pacjenta e-zwolnienie. Dane pacjenta byłyby też automatycznie zapisywane w zaświadczeniu lekarskim wysyłanym drogą elektroniczną na skrzynkę podawczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Celem nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jest skrócenie czasu potrzebnego na wypełnienie zaświadczenia lekarskiego przez lekarza, a także zwolnienie go z obowiązku przekazywania do ZUS oryginałów papierowych zaświadczeń lekarskich.