21 marca 2017 roku odbyło się posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Ekonomicznych i Finansowych, w skrócie ECOFIN. Dyskutowano nad możliwością obniżenia stawek VAT na książki, gazety i czasopisma, zarówno w formie tradycyjnej, papierowej, jak i cyfrowej. Czy E-prasa i e-książki będą zatem w przyszłości tańsze?
W krajach UE istnieje różnica pomiędzy wysokością stawki podatku VAT dla publikacji papierowych, na nośnikach fizycznych, a e-publikacji. Rada ECOFIN chce obniżenia podstawowych stawek VAT dla e-booków i e-prasy.
Zmiana dyrektywy VAT
Efektem posiedzenia Rady ECOFIN, w którym wzięli udział wszyscy ministrowie lub wiceministrowie finansów krajów członkowskich Unii Europejskiej, może być obniżenie stawek podatku od towarów i usług na takie towary jak książki, gazety i czasopisma w wersji:
- papierowej,
- cyfrowej.
Porozumienie w tej kwestii ma zostać zawarte w maju 2017 roku, a prace nad nią trwają od maja 2016 roku w radzie ECOFIN. Nowa dyrektywa UE ma dać możliwość skorzystania przez państwa członkowskie wspólnoty z obniżonych stawek VAT dla książek, gazet i czasopism, bez względu na to, w jakiej formie zostały one opublikowane. Warto przy tym podkreślić, że strona polska już od lat wysuwała postulaty zrównania stawek podatku VAT w przypadku książek w wersji papierowej oraz e-booków.
Obecnie opracowywany projekt zmiany dotychczas obowiązującej dyrektywy UE jest częścią szerszych działań podejmowanych przez unię na rzecz unowocześnienia podatku od wartości dodanej w gospodarce cyfrowej, w ramach unijnej strategii jednolitego rynku cyfrowego w Europie.
Sytuacja aktualna
Do czasu, aż ECOFIN wypracuje wspólne stanowisko w sprawie podatku VAT od e-booków i e-prasy, obowiązuje dotychczasowa dyrektywa UE. W większości państw unijnych wszelkie e-publikacje, bez względu na ich charakter, są obłożone podstawową stawką VAT, z których w najlepszym przypadku ma ona wysokość 15 proc. Tymczasem stawka dla publikacji na nośnikach fizycznych, czyli w postaci papierowej, jest zwykle dużo niższa, nawet zerowa.
ECOFIN chce zmienić dwa artykuły i załącznik III do obecnej dyrektywy o VAT 2006/112/WE. Zmiany będą dotyczyły formy publikacji, wobec których można będzie stosować obniżoną stawkę podatku VAT. Obniżenie podatku od towarów i usług nie będzie dotyczyło treści muzycznych lub wideo.