W poszukiwaniu sposobu na dofinansowanie nowo otwartej lub planowanej do rejestracji działalności gospodarczej, można skorzystać z oferty Aniołów Biznesu, o ile zainteresuje się takich inwestorów swoim przedsięwzięciem. W Polsce działalność Aniołów Biznesu ma marginalne znaczenie, ale w przyszłości może to ulec zmianie.
Polska nie jest krajem, w którym Anioły Biznesu prowadzą zmasowane działania inwestycyjne. Niemniej podejmowane przez nich działania pozwoliły już na stworzenie i spektakularny rozwój wielu przedsięwzięć biznesowych.
Niszowe inwestycje
Polska jest krajem, w których Aniołowie Biznesu działają tylko w niewielkim zakresie. Po transformacjach gospodarczych w 1989 roku niewiele było firm prywatnych, które miałyby środki finansowe niezbędne do podejmowania inwestycji charakterystycznych dla Aniołów Biznesu. Ci, którym udało się zbudować dobrze prosperującą firmę i sprzedać swoje udziały w niej, mogli przeznaczyć kapitał na wspieranie innowacyjnych pomysłów innych przedsiębiorców, ale znajdowali się oni niestety w mniejszości.
Przykłady inwestycji Aniołów Biznesu w Polsce
Jedną z wzorcowych inwestycji Aniołów Biznesu w Polsce jest wsparcie powstałej w 1992 roku firmy Nowy Styl, firmy meblarskiej, produkującej krzesła i meble biurowe. Została ona założona przez braci Krzanowskich, a finanse na założenie początkowo niewielkiego zakładu produkującego krzesła pozyskano od Anioła Biznesu z USA, Henryka Sterna. Była to kwota kilku tysięcy dolarów, pozwalająca na wyposażenie niewielkiej fabryki w Krośnie. Stern wniósł do przedsiębiorstwa również własne wzory użytkowe krzeseł i pierwsze komponenty do ich budowy. Dziś „Nowy Styl” jest firmą notującą przychody rzędu 800 mln zł, dysponującą statusem największego producenta krzeseł i mebli biurowych w skali całej Europy.
Kolejną inwestycją Aniołów Biznesu w Polsce była firma świadcząca usługi w zakresie aplikacji i przenoszenia treści na urządzenia mobilne - przedsiębiorstwo Polidea. Firmę założono w 2009 roku, w wyniku inwestycji dokonanej przez Tomasza Grzybowskiego i Krzysztofa Gawrysiaka. Objęli oni 40 proc. udziałów w firmie, w zamian wnosząc kwotę dofinansowania nie mniejszą niż 100 tys. zł i angażując się w zarządzanie kadrą. Dzięki kontaktom Aniołów Biznesu bardzo szybko firmie Polidea udało się podpisać duży kontrakt dla zagranicznego odbiorcy. Firma szybko się rozwija i pracuje dla światowych potentatów.
Dzięki wsparciu finansowemu i merytorycznemu świadczonemu przez Aniołów Biznesu dla powstających, innowacyjnych firm, mogą one wybić się na szczyty w swojej branży. Dzieje się to z korzyścią dla samych inwestorów.