Dysk zewnętrzny w firmie może służyć jako archiwizator danych cyfrowych, albo jako narzędzie do tworzenie kopii zapasowej elektronicznych plików komputerowych.
W nowoczesnych firmach gromadzona jest cała masa cyfrowych danych. Prowadzenie dokumentacji w formie cyfrowej powoduje jednocześnie, że wzrasta liczba plików, jakie przechowywane są na dyskach komputerów.
Można je archiwizować m.in. z wykorzystaniem dysku zewnętrznego. Zewnętrzny dysk to także duży nośnik mobilny danych, przydatny podczas konferencji branżowych, czy np. spotkań z kontrahentami i klientami. Sprawdzamy jak go wybrać i na co należy zwrócić uwagę przy jego zakupie.
Po co dysk zewnętrzny do firmy?
Musisz zarchiwizować dużą ilość papierowych dokumentów?Przenosisz biuro?Biznes-Firma poleca opakowania Rajapack »
Duża ilość plików cyfrowych na dysku komputera może powodować konieczność ich przeniesienia na inny nośnik danych. Najczęściej dysk zewnętrzny służy jednak nie tylko do archiwizowania danych cyfrowych, ale również stanowi uzupełnienie dla nośnika SSD instalowanego w ultrabookach, jest dodatkową przestrzenią dyskową i wygodnym narzędziem służącym do przenoszenia materiałów z komputera na komputer. Wielu przedsiębiorców wykorzystuje dyski zewnętrzne jako magazyn danych cyfrowych, dokonując za ich pośrednictwem kopii zapasowych zapisanych na komputerze danych.
Jak wybrać dysk zewnętrzny?
W małych, mikro i średnich firmach wybór dysku zewnętrznego nie powinien być trudny. Na ogół będzie on wykorzystywany do backupu danych cyfrowych z komputerów w firmie. Uniwersalnym dyskiem zewnętrznym będzie dysk 2,5 calowy, mały i wygodny w użyciu, korzystający z portu USB. Niestety, często taki dysk będzie wymagał dodatkowego zasilania. Takie dyski są za to solidne i wytrzymałe, dzięki dodatkowym wzmocnieniom. Mogą być odporne na upadki, uszkodzenia mechaniczne i wodoszczelne. Takie dodatkowe zabezpieczenia są przydatne, zwłaszcza, jeśli często transportujemy nasz dysk zewnętrznych np. z firmy do domu, albo do kolejnych klientów i kontrahentów.
Alternatywą dla dysku 2,5 calowego, jest często tańszy 3,5 calowy dysk z większą pojemnością, ale wymagający korzystania w jego przypadku z dedykowanego zasilacza.
W sprzedaży znajdują się też zewnętrzne dyski SSD - wysoce wytrzymałe, ale i drogie.
Powoli standardem stają się dyski zewnętrzne wyposażone w USB 3.0, działające szybko i sprawnie, a kompatybilne również z gniazdkami USB 2.0. Większa prędkość przesyłu dzięki USB 3.0 sprawia, że pliki z dysku stacjonarnego komputera czy laptopa szybko znajdą się na dysku zewnętrznym.