Planując rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, można pozyskać dotację z urzędu pracy na rozwój takiej inwestycji. W 2016 roku programy dotacji na własny biznes dla początkujących przedsiębiorców są kontynuowane. Na jakich zasadach można otrzymać pieniądze na uruchomienie firmy?
Początkujący przedsiębiorcy także w 2016 roku mogą wnioskować o otrzymanie dotacji z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej. Kwota pomocy finansowej waha się w przedziale od 4- do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Dla początkujących
O otrzymanie środków na własny biznes mogą starać się wszyscy początkujący przedsiębiorcy, którzy chcą zarejestrować działalność gospodarczą. W celu otrzymania dotacji:
- należy posiadać status osoby bezrobotnej przez co najmniej 3 ostatnie miesiące - wymagana jest rejestracja w powiatowym urzędzie pracy i otrzymanie I profilu pomocy,
- trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie,
- nie można mieć w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku innej działalności gospodarczej,
- nie można odmówić w ciągu ostatnich 12 miesięcy bez podania przyczyny, przyjęcia propozycji zatrudnienia, przygotowania zawodowego lub stażu,
- nie można mieć na swoim koncie w okresie 2 lat liczonych od dnia złożenia wniosku, przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
- nie można posiadać w okresie 5 lat wstecz od dnia złożenia wniosku innego dofinansowania lub pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.
Uwaga!
O otrzymanie dotacji na założenie działalności gospodarczej z urzędu pracy mogą ubiegać się studenci studiów zaocznych, ale nie studiów dziennych.
Bezzwrotne środki finansowe
Atutem pomocy świadczonej młodym przedsiębiorcom przez PUP jest bezzwrotność dotacji. Jest ona udzielana jednorazowo, jako wsparcie na założenie własnego biznesu. Można otrzymać ją szybko, często w ciągu jednego miesiąca, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dotację przez urzędników, przyszły przedsiębiorca podpisuje umowę z danym urzędem oraz poręczycielami, którzy zabezpieczają ewentualny zwrot kwoty dotacji, jeśli wnioskujący nie dotrzyma umowy.
Uwaga!
Poręczenie poprawności wykorzystania dotacji jest obowiązkowe.
Kwota dotacji zależna jest od budżetu, jakim na ten cel dysponuje dany urząd pracy. Najczęściej jest to kwota oscylująca wokół 25 tys. zł.