Małe i średnie przedsiębiorstwa mają ograniczony dostęp do takiego finansowania jak kredyt firmowy. Ułatwieniem dla nich w tym zakresie będzie uruchamiane już w styczniu 2016 roku dotacje unijne z poddziałania 3.1.5 w ramach Priorytetu 3. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Co zyskają uczestnicy tego działania?
Firmy z sektora MŚP mogą wziąć udział w konkursie z Poddziałania 3.1.5, uzyskując pomoc przy przygotowywaniu niezbędnej dokumentacji do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym lub dłużnym z rynku GPW, New Connect, zagranicznych rynków regulowanych oraz rynku obligacji Catalyst.
O programie
W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Priorytetu 3. Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Działania 3.1 Finansowanie innowacyjnej działalności MŚP z wykorzystaniem kapitału podwyższonego ryzyka realizowane jest Poddziałanie 3.1.5 Wsparcie MŚP w dostępie do rynku kapitałowego - 4 Stock. Ma ono na celu wspieranie projektów małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcieliby skorzystać z rynku kapitałowego przy finansowaniu swojej bieżącej i perspektywicznej działalności. Dzięki wsparciu unijnemu będą mogli oni przygotować niezbędną dokumentację do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym i dłużnym. Kapitał umożliwi wprowadzenie zmian organizacyjnych, produktowych lub technologicznych w tych firmach i charakterze innowacyjnym.
Poddziałanie 3.1.5 Wsparcie MŚP w dostępie do rynku kapitałowego stanowi kontynuację poddziałania 3.3.2 PO IG. Dzięki niemu w latach 2009-2013 znacząco rozwinął się rynek New Connect.
9 grudnia 2015 roku miało miejsce ogłoszenie konkursu, do którego wnioski będą przyjmowane od 12 stycznia 2016 roku. Nabór zakończy się 31 marca 2016 roku. Na realizację poddziałania 3.1.5 przeznaczono 10 mln zł. Poziom dofinansowania wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych.
Co mogą zyskać beneficjenci?
Małe i średnie przedsiębiorstwa, do których kierowany jest konkurs PO IG Wsparcie MŚP w dostępie do rynku kapitałowego, uczestnicząc w nim mogą skorzystać z szansy na emisję własnych obligacji. W działaniu będzie możliwość finansowania wydatków związanych z pozyskaniem ratingu przedsiębiorstwa, dzięki czemu zmniejszy się koszt pozyskania finansowania dłużnego i zwiększy się wiarygodność polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych.
Bez wsparcia ze strony Unii Europejskiej wielu przedsiębiorców z sektora MŚP nie miałoby tak wysokich środków finansowych, aby skutecznie przygotować się do emisji obligacji lub do debiutu na parkiecie alternatywnym giełdy - New Connect.