Bezrobocie w Polsce maleje i według Eurostatu, na kwiecień 2016 roku wynosi zaledwie 7,9%. Wg GUS jest to 10,3%. Jest to między innymi efekt przeprowadzanych programów wspierających przeciwdziałaniu bezrobociu.
Beneficjenci prowadzący podmioty wspierające zatrudnianie osób bezrobotnych, długo pozostających bez pracy, mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 95 proc. kosztów kwalifikowalnych w ramach Poddziałania 7.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia.
O programie
W woj. śląskim można będzie skorzystać w okresie od 25 kwietnia 2016 roku do 23 maja 2016 roku z dofinansowania projektów w ramach Poddziałania 7.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia, jako jednego z elementów Działania 7.1 Aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Program jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Nabór wniosków został ogłoszony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.
Termin rozstrzygnięcia konkursu został przewidziany na wrzesień lub październik tego roku. Wszyscy beneficjenci zainteresowani możliwością pozyskania dofinansowania, powinni złożyć wniosek w formie elektronicznej z wykorzystaniem odpowiednich platform: SEKAP lub skrzynki podawczej ePUAP.
Dla kogo przewidziano wsparcie?
O dofinansowanie w Poddziałaniu 7.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia, mogą ubiegać się wszystkie podmioty, za wyjątkiem osób fizycznych. Mogą to być między innymi:
- agencje zatrudnienia,
- instytucje dialogu społecznego,
- instytucje szkoleniowe,
- instytucje partnerstwa lokalnego,
- Lokalne Grupy Działania.
Dofinansowanie pozwoli na pokrycie kosztów kwalifikowalnych wykorzystania:
- instrumentów i usług pracy służących indywidualnemu wsparciu i pomocy w zakresie określania ścieżki zawodowej dla osób bezrobotnych;
- instrumentów i usług pracy kierowanych do osób, u których istnieje potrzeba uzupełnienia lub zdobycia nowych umiejętności i kompetencji, pozwalających na znalezienie zatrudnienia;
- instrumentów i usług pracy służących zdobyciu doświadczenia zawodowego, które wymagane jest przez pracodawców i przedsiębiorców;
- działań EURES związanych z bezpośrednim świadczeniem usług dla osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo i pracodawców - działania mogą obejmować pośrednictwo pracy, usługi rekrutacyjne itp.
Dopuszczalny poziom dofinansowania projektu wyniesie 95 proc., a na cel realizacji programu przeznaczono 111 181 582,81 zł.