Powiatowe Urzędy Pracy w całej Polsce dokonują aktywizacji zawodowej poprzez wspieranie osób bezrobotnych w poszukiwaniu zatrudnienia oraz w usamodzielnianiu się, poprzez zakładanie własnej działalności gospodarczej. Realizowane są różnorodne programy, takie jak program 30+, które mają na celu przeciwdziałanie bezrobociu. Kto skorzysta na takich projektach?
Dofinansowanie kosztów utworzenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz zmniejszenie obciążenia z tytułu wynagrodzeń, nagród i składek na ubezpieczenia społeczne może uzyskać pracodawca, który zatrudni w swoim przedsiębiorstwie osobę bezrobotną w ramach programu 30+.
Wsparcie nie tylko dla bezrobotnych
Powiatowe Urzędy Pracy w całej Polsce, między innymi w woj. śląskim, realizują program aktywizacji osób bezrobotnych w wieku 30+, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej, w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020, Działania 7.2 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia. Są to projekty pozakonkursowe, które mają zwiększać możliwości zatrudniania osób w wieku powyżej 30 roku życia, pozostających bez pracy i zarejestrowanych obowiązkowo w urzędach pracy jako osoby bezrobotne.
Dla kogo przeznaczone jest wsparcie?
Pomimo że głównym celem programu jest realna pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia dla osób bezrobotnych w wieku 30+, to również i pracodawcy skorzystają na jego realizacji. Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, z ustalonym I lub II profilem pomocy w rozumieniu art. 33 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, mogą wziąć udział w programie, zwłaszcza jeśli należą do co najmniej jednej z poniższych grup:
- osoby w wieku powyżej 50. roku życia,
- kobiety,
- osoby długotrwale bezrobotne (pozostające bez pracy nieprzerwanie przez minimum 12 miesięcy)
- osoby niepełnosprawne,
- osoby o niskich kwalifikacjach (posiadające wykształcenie maksymalnie na poziomie szkoły średniej).
Takie osoby mogą uzyskać z PUP wsparcie w postaci:
- pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego,
- staży i szkoleń grupowych,
- jednorazowych środków finansowych na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej,
- refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanej osoby bezrobotnej.
Jednocześnie, to pracodawcy mogą skorzystać na uczestnictwie w programie 30+, ponieważ mogą zatrudnić pracownika i otrzymać pieniądze na wyposażenie lub doposażenie jego stanowiska pracy. Maksymalna kwota refundacji wynosi 20 tys. zł (dane z PUP w Częstochowie). Pracodawca może zmniejszyć obciążenie z tytułu zatrudnienia pracownika biorącego udział w programie dzięki uczestniczeniu w pracach interwencyjnych. Otrzyma zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenie społeczne.