Najczęściej przy ubieganiu się o dotacje, potencjalny beneficjent musi przedstawić swój wkład własny na realizację inwestycji. Wyjątkiem jest dotacja z PUP, choć i w tym przypadku młody przedsiębiorca będzie miał większe szanse na uzyskanie dotacji, jeśli wykaże wkład własny.
Wkład własny przy ubieganiu się o dotację z PUP nie jest bezwzględnie wymagany, ale szanse na uzyskanie wsparcia finansowego bez takiego wkładu są minimalne. Wnioskodawca może ująć we wkładzie własnym nie tylko posiadane oszczędności, ale i dobra materialne, które zamierza użyć w inwestycji.
Wymagania dla młodych przedsiębiorców
Powiatowe Urzędy Pracy w całej Polsce dysponują środkami finansowymi z przeznaczeniem na aktywizację osób bezrobotnych. Zarejestrowani w urzędzie mogą między innymi składać wnioski o uzyskanie dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Muszą przy tym spełnić liczne wymagania, ale wśród nich nie ma obowiązku posiadania pewnego wkładu własnego.
Urząd pracy nie determinuje wydanie pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania własnej działalności gospodarczej, od tego, czy przedsiębiorca dysponuje jakimikolwiek środkami finansowymi na realizację inwestycji.
Niemniej, wnioskodawcy, którzy w biznesplanie przedsięwzięcia przy ubieganiu się o dotację z PUP wykażą, że mają własne oszczędności i są gotowi przeznaczyć je na wkład własny, będą mieli większe szanse na bezzwrotne wsparcie finansowe.
Uwaga!
Wkład własny przy dotacji z PUP nie jest absolutnie wymagany, choć ułatwi uzyskanie dofinansowania, nawet jeśli będzie w symbolicznej wysokości.
Urzędnicy zajmujący się rozdysponowaniem środków finansowych na dotacje na otwarcie własnej działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne, rekomendują posiadanie wkładu własnego przez beneficjenta. Minimalne oszczędności, które przedsiębiorca jest gotowy przeznaczyć na swoją nowo otwieraną firmę, pokazują urzędnikom, że jest gotów ryzykować własnym kapitałem, aby odnieść sukces. Jest osobą zdeterminowaną do działania, dlatego przychylnie PUP będzie rozpatrywał jego wniosek.
Teoretycznie, wytyczne PUP są tylko rekomendacją, ale w praktyce szanse na uzyskanie dotacji przez przedsiębiorcę bez jakiegokolwiek wkładu własnego, będą minimalne.
Wkład własny to nie tylko pieniądze
Zazwyczaj za wkład własny wnioskodawcy o dotację z PUP uznawane są nie tylko posiadane przez niego środki pieniężne, ale i środki trwałe, które zostaną wykorzystane w ramach przyszłej działalności. Pod pojęciem wkładu własnego w takim przypadku należy rozumieć wszystkie posiadane środki materialne, stanowiące własność wnioskodawcy, które zostaną bezpośrednio wykorzystane w ramach działalności firmy.