Wsparcie finansowe, doradcze i szkoleniowe oraz możliwość pozyskania pomocy pomostowej zapewni uczestnikom projekt „Start do biznesu”. Kierowany jest on do przyszłych przedsiębiorców z woj. świętokrzyskiego.
Barierą utrudniającą rozpoczęcie wykonywania własnej działalności gospodarczej jest brak wystarczająco wysokich środków finansowych oraz wsparcia ze strony doświadczonych praktyków biznesu. Młodzi przedsiębiorcy mogą jednak pozyskać pomoc ze strony projektu „Start do biznesu”.
O projekcie
Projekt „Start do biznesu” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Działania 10.04 Rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy, Poddziałania 10.04.01 Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości poprzez zastosowanie instrumentów zwrotnych i bezzwrotnych.
Celem realizacji tego projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej 60 osób, w tym 36 kobiet i 24 mężczyzn, w wieku powyżej 29. roku życia.
Program realizowany jest w okresie od 1 marca 2016 roku do 31 stycznia 2018 roku i ma wspierać rozwój przedsiębiorczości, co w efekcie powinno doprowadzić do zwiększenia liczby przedsiębiorstw.
Na realizację projektu przeznacza się pulę 1 989 165,60 zł. Oprócz dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej projekt „Start do biznesu” zakłada wsparcie szkoleniowo doradcze dla uczestników, w celu zwiększenia ich gotowości do podjęcia własnej działalności gospodarczej.
Dodatkowo, uczestnicy będą mogli ubiegać się o wsparcie pomostowe w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności, co ma zapewnić utrzymanie utworzonych miejsc pracy i doprowadzić do skutecznego samozatrudnienia.
Wsparcie i pomoc finansowa dla 60 osób
W projekcie „Start do biznesu” wezmą udział osoby młode, zarejestrowane jako bezrobotni z I lub II profilem pomocy, z woj. świętokrzyskiego, zamierzające podjąć działalność gospodarczą. Powinny one należeć do jednej z dwóch grup:
- grupa A - osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy:
1. minimum 21 osób, 14 kobiet i 7 mężczyzn, po 50. roku życia;
2. minimum 21 osób, 14 kobiet i 7 mężczyzn o niskich kwalifikacjach;
3. minimum 6 osób, 4 kobiety i 2 mężczyzn niepełnosprawnych. - grupa B - osoby odchodzące z rolnictwa - rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne, zamierzające odejść z rolnictwa - 20 proc. całej grupy docelowej, 12 osób, w tym 4 kobiety i 8 mężczyzn.
W pierwszej kolejności dana osoba musi zaliczać się do jednej z wymienionych grup, aby mieć szansę na udział w projekcie „Start do biznesu”.