Otrzymanie dotacji rodzi konieczność sprostania obowiązkom podatkowym. Należy wiedzieć, które dotacje będą wliczane do podstawy opodatkowania VAT, a tym samym zostaną objęte podatkiem od towarów i usług.
Dla ustalenia, czy otrzymaną dotację beneficjent powinien wliczyć do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, kluczowe jest wykazanie, czy ma ona bezpośredni wpływ na cenę sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.
Rozliczenie dotacji
Nie wszystkie dotacje i subwencje przekazywane m.in. przedsiębiorcom będą objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług. Wszystko zależy od tego, czy będą one uznane w świetle przepisów podatkowych za element podstawy opodatkowania podatkiem VAT.
W podstawie tej uwzględnia się wszelkiego rodzaju dotacje, które wpływają na wysokość ostatecznej ceny towarów i usług. Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 29a ust. 1 wskazuje, że podstawę opodatkowania VAT stanowi właściwie wszystko, co może być uznane za zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów (sprzedający) lub usługodawca otrzymał lub w przyszłości ma otrzymać, z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Przykładem dotacji wliczanej do podstawy opodatkowania VAT jest dofinansowanie pokrycia części ceny konkretnego świadczenia.
Wyłączone spod opodatkowania VAT
Tylko niektóre dotacje nieposiadające przełożenia na cenę towaru lub usługi zostaną wyłączone z podstawy opodatkowania VAT, a zadecydują o tym warunki przyznania beneficjentowi takich środków i sformułowanie celów dofinansowania.
Jedną z dotacji, której nie wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jest dotacja podmiotowa przekazywana na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez młodego przedsiębiorcę. Jej celem jest pokrycie kosztów uruchomienia przedsiębiorstwa, np. zakup środków trwałych na stworzenie stanowisk pracy, albo kosztów związanych z poprawą warunków pracy. Żadne z wydatków nie mają bezpośredniego wpływu na cenę towarów i usług świadczonych przez podatnika.
Podobnie jest w przypadku dotacji kosztowej, która nie podlega opodatkowaniu VAT. Jej przykładem będzie dofinansowanie wynagrodzenia pracowników, np. z PFRON dla instruktorów osób niepełnosprawnych prowadzących zajęcia specjalistyczne i obsługę projektu.
Zwrot dotacji - konsekwencje w podatku VAT
Jeśli dotacja zostanie wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem lub beneficjent nie spożytkuje dofinansowania, najprawdopodobniej będzie musiał dokonać zwrotu środków z dotacji. Ma to wpływ na ewidencję prowadzoną na potrzeby podatku VAT. W przypadku, gdy przedsiębiorca wykazał dotację jako obrót, będzie musiał dokonać korekty rozliczenia VAT, a zwrot dotacji udokumentować wystawiając fakturę wewnętrzną.