Dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej, zakup aparatury badawczej, wsparcie szkoleniowe i mentoringowe oraz wiele innych instrumentów pomagających w budowaniu nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach zakłada „Innowacyjna Warszawa 2020. Program wspierania przedsiębiorczości"
Wspieranie przedsiębiorczości, zwłaszcza w zakresie prowadzonych przez polskie firmy badan i rozwoju, pozwoli na szybszy wzrost gospodarczy w kraju. Takie zadania między innymi realizuje „Innowacyjna Warszawa 2020. Program wspierania przedsiębiorczości”.
Zadania programu
Projekt „Innowacyjna Warszawa 2020. Program wspierania przedsiębiorczości” ma wdrażać cel 4. Strategii rozwoju miasta stołecznego Warszawy do 2020 roku - „Rozwój nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy i badaniach naukowych”. Dąży się przy tym do zwiększania i wspierania potencjału małych i średnich przedsiębiorstw.
Program odpowiada na wyzwania, jakie stawiane są w unijnym dokumencie „Europa 2020”. Ma wspierać działania realizowane przez różne podmioty, m.in. Urząd miasta stołecznego Warszawy oraz jego partnerów ze środowisk naukowo-badawczych i biznesowych.
Realna pomoc dla przedsiębiorców nie jest jedyną korzyścią płynącą z projektu. Dzięki niemu będzie można budować trwałe relacje pomiędzy podmiotami, które działają na rzecz rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Program będzie wspierał Warszawę, jako miasto aktywnie działające na rzecz rozwoju innowacyjnej gospodarki.
Kto skorzysta?
Program kierowany jest do podmiotów będących współtwórcą fundamentów gospodarki opartej na wiedzy, w tym do:
- przedsiębiorstw,
- instytucji otoczenia biznesu,
- instytutów badawczych,
- instytucji kształtujących przyszłe kadry,
- osób planujących założenie własnej działalności gospodarczej,
- dzieci i młodzieży.
Cele szczegółowe
W ramach programu „Innowacyjna Warszawa 2020” wskazano, że priorytetem jest rozwój nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy i badaniach naukowych. Konieczne jest dążenie przy tym do:
- Wzrostu znaczenia sektora badawczo-rozwojowego w gospodarcze, w tym:
1. rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej,
2. rozwój infrastruktury transferu wiedzy i technologii,
3. wzrost dostępności instrumentów wsparcia działań innowacyjnych. - Rozwoju sieci współpracy i zagranicznych powiązań gospodarki, w tym:
1. rozwój powiązań kooperacyjnych w biznesie,
2. wzrost internacjonalizacji przedsiębiorstw i sektora badawczo-rozwojowego. - Poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, w tym:
1. poprawa kosztowych warunków prowadzenia biznesu,
2. wzrost dostępności i poziomu jakości usług kierowanych do biznesu,
3. poprawa dostępności pracowników odpowiadających na potrzeby rynku pracy,
4. kreowanie postaw przedsiębiorczych i kreatywnych,
5.poprawa stanu wiedzy na temat sektora przedsiębiorczości.
Beneficjenci programu mogą liczyć na wsparcie w różnych formach, m.in. na budowy wspólnych systemów wymiany informacji, zakup i modernizację niezbędnego sprzętu, działania promocyjne i informacyjne, szkolenia, dotacje na założenie działalności gospodarczej czy na instrumenty dłużne z funduszy poręczeniowych, pożyczkowych, kapitału zalążkowego czy venture capital.